| Whitesnake99 a întrebat:

Salutare. Ma bate gandul sa-mi iau o pisica. As vrea o parere de la cineva care are si stie cu ce se mananca. Argumente pro si contra. Multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte ușor să întreții o pisică. Dar dacă e pui trebuie sa ai răbdare cu el că va avea multă energie.

In rest pisica e foarte curata, face la litiera, mănâncă când vrea samd.

Dacă e motan trebuie castrat că altfel în casa va face pipi peste tot

| ReddY25 a răspuns:

Adopta un bengalez sau siamez

| ioana748 a răspuns:

Este o responsabilitate.
Ai avea cu cine sa o lași dacă pleci de acasă câteva zile?
Când este pui va alerga la 3 dimineața prin casa.
Lasă par uneori, depinde de rasa.
Se poate urca pe orice masa și chiar o face.
S ar putea sa ți sape în ghivece sa și facă nevoile.
Dacă ai disponibilitate sa ți asumi un suflet cu bune și cu rele de ce nu.
Trebuie hrănită, apa proaspătă, deparazitata, mers la vet în cazul unor probleme de sanatate.
Eu iubesc pisicile si ele pe mine.
De când ma știu am avut pisici.
Dar știu ca o pisica este un suflet de care trebuie sa ai grija și ți va răspunde cu dragoste înapoi.
Este o încântare când vine la tine sa o mângâi și simți cum toarce și se bucura de prezenta ta.
Este o experienta frumoasa compania unei pisici.

| timidu89 a răspuns:

Pisicile sunt paguba la casa omului, uneori. Se urca pe masa, isi fac nevoile pe unde apuca... La bloc sau la curte stai? Si foarte pasive, sa le dai incontinuu de mancare, ca le e foame sau ba. Asa sunt ale mele, eu stau la curte. Singurul avantaj e ca vara nu mananca mai deloc, si sa o sterilizezi neaparat daca tot iti iei.

| Anonimea a răspuns:

Salut, eu cred că o pisica are nevoie de spațiu, dacă stai la curte sau o casă mare este ok o pisica, dacă esti la apartament mai mic totuși îți recomand un câine.
Dar dacă vrei neaparat o pisică trebuie mai întâi să mergi cu ea la un specialist să vezi ce mănâncă ce recompense au nevoie si va trebuii sa îi cumperi o mini căsuța din aceea pentru pisici.
Îți recomand să nu dormi cu ea in cameră in primele săptămâni deoarece te poate ataca.