| BlueSummer a întrebat:

Ce mancare ar trebui sa ii dau catelului meu cat e mic (2-4 luni) si cand e adult? Nici nu ma gandesc sa ii dau Pedigree sau Friskies, dar ce parere aveti despre Royal Canin si Purina? Acestea sunt mancaruri super-premium si premium si ma gandesc ca sunt bune...

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Eu am un caniche cu varsta de 16 ani jumatate si se simte f bine! Toata viata i-am dat ce am mancat si noi si nu a avut nicio problema.In familia mea au fost si sunt caini dintotdeauna, diferite rase si toti au mancat ce au mancat si stapanii. A mea mananca si ciorba de fasole, si ciorba de burta (e moarta dupa ciorbita), si mancare de cartofi dar si gratare si oua fierte, branzica etc... F rar ii dau mancare de caini.Acum, fiecare cu parerea sa, bineinteles...

8 răspunsuri:
| florynnaa a răspuns:

Da royal canin sau purina sunt ft bune pentru orice caine.nu conteaza ce mancare ii dai. faptul este ca trebuie sa-i dai mancare. orice vrei.(ma refer la mancare de caini) depinde de banii si pe care ii ai.acestea sunt ft scumpe.sau caezar ai putea sa ii dai.:* funda?

| raluky4 a răspuns:

Intr-adevar, ai putea sa ii dai Royal, este cel mai bun.

| MisSToXiC a răspuns:

Depinde ce rasa ai? poti sai dai Royal Canin Junior sau daca e shih-tzu cumpara-i Royal Shih-tzu Junior! Poti sa ii dai si Pedigree Junior! Daca nu poti sa ii cumperi conserva Royal se gaseste pe la pet-shop dar foarte greu dar daca iti iubesti micutul/micuta vei cauta!

Royal este o companie de succes, iar multi dintre oameni care au catei au fost mandrii de aceasta companie!

Sper ca te-am ajutat...si sper ca o sa ma ajuti si tu pe mine!wavewavekisskiss

Ia id meu denisa_sympy si mai vorbim!
pa-pah

| anka95 a răspuns:

Buna.Si eu am un caine, beagle.Si ii dau bobite Royal Canin pentru juniori.Intr-adevar,sunt ceva mai scumpe, dar merita! Catelusa mea nu mananca altceva in afara de bobitele de la royal canin, am incercat si pedigree si altele ceva mai ieftine dar nu a vrut sa manance(plus ca am auzit niste lucruri nu foarte favorabile despre pedigree-cum ca ii face sa le cada blana, asta pe o portiune mica de blana.si altele). Pedigree-ul este bun la gust(intr-o anumita masura) dar nu este prea sanatos(din cate am auzit). Oricum eu nu risc.Prefer sa dau un ban in plus si sa-mi vad catelusa sanatoasa decat sa ma szagarcesc si pe urma sa merg cu ea la vet si sa chesltuiesc cat pentru 2 portii de royal canin. Iar cand creste ii poti da Royal Canin pentru adulti. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| duduloi a răspuns:

In nici un caz Perigree! este ca un mac Donalds pentru copii, cainii, mai vor, mai vor, si iar mai vor si ajung obezi!

Eu iti recomand purina dar nici Royal Canin nu e rau happy

eu intotdeauna le-am dat cainilor mei purina si sunt sanatosi iar cei care au murit au murit de batranete happy la primul meu caine i-am dat pedigree( inca nu stiam ca nu e bun) si a murit la 6 ani din cauza obezitatii... desi nuii dadeam mult el crestea in greutate... sad si a muritsad

| GyeBaek a răspuns:

NU conteaza de la ce firma vine mancarea, conteaza cand e mic sai dai ceva moale de mancare, cand e mare, mancarea sa fie tare ca sa o sparga cu dinti, ca asa isi curata si dinti.

| DTralala a răspuns:

Stiu ca Purina e o firma renumita si buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca Friskies e produs tot de Purina, dar e sortimentul lor cel mai ieftina. Eu ii dau cainelui meu Purina Pro Plan si ti-l recomand. Lui ii merge f bine si are o blanita frumoasa si e sanatos!
Royal Canin e bun. intr-o oarecare masura...in ultimul timp au primit cam multe reclamatii.
Iti mai recomand Acana, Eukanuba, Hill`s, Orijen.