| RatuscaCeaUrata a întrebat:

Salutare tuturor, vreaus sa-mi maresc masa musculara
PS : Alerg in fiecare seara cate 1 ora prin zona meawinking
Altceva ce pot face si cate are trebui in mod norma! happy
Multumesc Frumos! happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Alearga mai putin. Du-te la sala si fa-ti un program corect.

Si mai mult de 3 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrat, evident, cel mai important lucru

www.culturism.ro -> gasesti acolo o gramada de articole, despre antrenament, alimentatie, etc.

9 răspunsuri:
| DjZen a răspuns:

Tractiuni la bara, flotari sau poti sa ridici greutati. Sper ca ti-am fost de ajutor

| myuser a răspuns:

Flotari si abdomene, dar nu cat de multe poti si serri de 10-20 cu o pauza mica intre ele

| Walle1996 a răspuns:

Daca vrei sa cresti "in masa" ti-as recomanda sa te duci la sala.cam 3 zile/saptamana.si acolo sa faci un antrenament cam de o ora jumate in care sa alergi pe banda 30min.si restul de o ora sa lucrezi CATE O GRUPA MUSCULARA(ex.triceps).daca nu-ti permini sa mergi la sala fa si tu flotari acasa.gasesti pe youtube mai multe tipuri de flotari care iti dezvolta anumite grupe de muschi...bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Walle1996):

Triceps o ora? Tricepsul e grupa MICA, maxim 20-25 de minute.
Cam 30-35 de min pe grupa mare si 20-25 de min pe grupa mica, de-aia se combina grupele. Si prea mult alergat, o sa dai jos si din masa musculara de la prea mult alergat.

| Walle1996 a răspuns (pentru Cosmin86):

Intr-adevar am exagerat cu timpul..eu fac antrenament cam de o ora-o ora si 10...de alergat alerg atat de mult deoarece am putin burtica si vreau s-o dau jos.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Walle1996):

Sa-ti modifici si alimentatia daca vrei sa dai jos "burtica". Si vezi ca e aproape imposibil sa slabesti si sa-ti maresti masa musculara, te hotarasti ce vrei intai.

| karinacika a răspuns:

Sa te alimentezi corect, scazi hidrocarburile si maresti proteinele.sa mananci permanent la aceiasi ora

| karinacika a răspuns:

Ma scuzi carbohidratii...nu stiu la ce ma gandeam!

| Cosmin86 a răspuns (pentru karinacika):

De ce, zisesei bine proteine. carbohidratii sunt pentru energie, proteinele pentru cresterea in masa musculara.