Întrebare recomandată | DiiiAnAaaa a întrebat:

Seara buna.:* Alerg 6 km in fiecare dimineata si nu simt ca ar avea niciun efect asupra musculaturii, nicio febra nimic straight face... asta ce inseamna ca ar trebui sa maresc distanta?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Cum ti-am spus chiar daca nu simti febra musculara asta nu inseamna ca muschii nu au nevoie de refacere. Multa nu este distanta de 6 km, poti sa alergi si 12 si 15, problema este atunci cand alergi aceasta distanta in fiecare zi.

Alterneaza o zi mai grea cu una mai usoara si zi de pauza.

Spre exemplu
Luni 12km - 1h
Marti 6km- 40min
Miercuri spinturi 100m sau alergare intervale 5minute cu 30 secunde sprint total un 40minute
Joi pauza

apoi eventual reiei.

Asta e un model ca sa intelegi cum functioneaza treaba cu refacerea. Nu poti sa tragi tare zi de zi, muschii au nevoie de refacere, deci alternarea antrenamentelor mai in forta cu antrenamente mai usoare si zile de pauza este cheia in sport.

24 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Care este obiectivul tau? ce urmaresti cu alergarile astea?

| William a răspuns:

Pai eu cred ca are efect. Daca zici ca alergi 6 km si nu obosesti e ceva, eu daca dau doua ture de teren obosesc. Poti sa continui ca si pana acum si te vei mentine in forma dar daca vrei poti sa alergi mai repede, in felul asta obosesti mai repede si nu trebuie sa alergi prin tot orasul.

| alexs99 a răspuns:

Nu trebuie neaparat marita distanta, mai mult trebuie lucrat la intensitate, la viteza cu care alergi.

| Ibrahimovic a răspuns:

In cat timp (aproximativ) alergi 6 km?

| Wehes a răspuns:

Hm, chiar interesant. Daca spuneai ca nu vezi nici o schimbare la musculatura sau ca nu slabesti nu mai raspundeam dar faptul ca nu ai nici febra musculara e interesant.
De cat timp alergi?
Mai faci si alt sport?
Aproximativ cat timp iti ia sa faci 6 km?
Consumi apa pe parcursu a celor 6 Km? ( Nu are nicio legatura cu febra, doar intreb laughing )

| DiiiAnAaaa explică (pentru Wehes):

Alerg de aprox 4 luni... bine la inceput nu alergam 6 km fara intreruperi...nu consum apa pe parcurs, 6 km ii fac in aprox 30-35 min. alt sport? abdomene laughing

| Wehes a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

Daca ai ''burtica'' si vrei sa o dai jos, nu prea merg abdomenele.
Alimentatie si Cardio pentru abdomen.
Cardio vad ca-l faci deja, deci sa-ti pui la punct alimentatia.
E ciudat ca nu faci febra thinking
Hm, incearca niste sprinturi pe distante gen 100-200 Metri. Stai 1-2 minute, cat sa iti revii si mai bagi 1. Daca nici asa nu faci febra, e chiar culmea =]

| DiiiAnAaaa explică (pentru Wehes):

Voi incerca conform recomandarilor tale. maine te anunt daca a mers.hee hee mersii.happy

| BlackRaven45 a răspuns:

Mareste viteza cu care alergi si poate vei simti efectelewinking

| SebylVane1890 a răspuns:

Daca alergi de un timp indelungat aceeasi distanta e posibil ca trupul tau sa se fi obisnuit.Ai putea sa alergi mai mult sau sa alergi mai diferit. Poti sa alergi 2 km cu pasi mici si repezi, dupa 2 cu pasi mari etc. Exista multe feluri de a alerga, incearca sa faci doar un echilibru.In plus ar mai trebui sa mai faci si alte exercitii pentru musculatura nu numai alergat...

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Incearca sa maresti viteza. big grin

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Deci stai sa inteleg, vrei sa cresti in masa musculara? la picioare ma refer.

| DiiiAnAaaa explică (pentru aLeXaNdru145):

Da,oarecum. nici prea mult. ideea este ca nu simt ca alerg cu folos. nu vad niciun rezultat, nu simt nicio febra.

| Nickname1890 a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

Nu trebuie sa iti faci muschii praf ca sa ai rezultate iar daca febra musculara nu apare nu inseamna ca nu ai lucrat.

Eu nu am mai avut de luni de zile febra musculara la picioare, si fac niste antrenamente la picioare intr-o zi cat altii poate fac intr-o saptamana si totusi in ciuda efortului enorm pe care il depun nu am febra musculara, dar asta nu inseamna ca muschii nu au lucrat si nu au nevoie de refacere dupa un antrenament intens, doar ca nu mai apare acea durere deoarece s-au adaptat la efort.

Parerea mea este ca e ok ce faci, poate chiar prea mult sa alergi 6km in fiecare zi. Mai ai nevoie si de pauze. Incearca Eventual daca simti nevoia sa maresti putin distanta, sa mai introduci si niste sprinturi in forta. De asemenea poti sa mai adaugi la program cateva exercitii de forta... genoflexiuni, fandari sarituri etc.

| DiiiAnAaaa explică (pentru Nickname1890):

Prea mult? pai nu stiu. cam cat ar trebui? azi am alergat 12 km. 6 dimineata 6 seara. ar trebui sa iau pauza cate o zi?

| DiiiAnAaaa explică (pentru Nickname1890):

Oke. multumesc frumos.

| Nickname1890 a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

Cum ti-am spus chiar daca nu simti febra musculara asta nu inseamna ca muschii nu au nevoie de refacere. Multa nu este distanta de 6 km, poti sa alergi si 12 si 15, problema este atunci cand alergi aceasta distanta in fiecare zi.

Alterneaza o zi mai grea cu una mai usoara si zi de pauza.

Spre exemplu
Luni 12km - 1h
Marti 6km- 40min
Miercuri spinturi 100m sau alergare intervale 5minute cu 30 secunde sprint total un 40minute
Joi pauza

apoi eventual reiei.

Asta e un model ca sa intelegi cum functioneaza treaba cu refacerea. Nu poti sa tragi tare zi de zi, muschii au nevoie de refacere, deci alternarea antrenamentelor mai in forta cu antrenamente mai usoare si zile de pauza este cheia in sport.

| Janek21 a răspuns:

Ori maresti distanta ori maresti intensitatea cu care alergi.

| DiiiAnAaaa explică:

6 km ii fac in aprox 35 min...voi incerca sa maresc viteza. poate asa voi simti efectele.confused

| Valy93 a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

Si eu tot in 35 de min. fac 6 km, alergand 5 zile din 7. Cand m-am apucat de sport prima si prima data eram gras si am zis ca mor, 6 luni am avut dureri de muschi, picioare, febra... da, 6 luni (dusesem o viata foarte sedentara pana la sport). Acum dupa un an, nu simt oboseala deloc, dupa ce alerg 6 km ma simt de parca nici nu am facut sport (in sensul ca nu sunt obosit deloc). Depinde cand te-ai apucat de sport si cat de obisnuiti sunt muschii tai cu efortul.

| WarriorInReserve a răspuns:

Să înţeleg că tu vrei să creşti masa musculară prin efort aerobic?
http://purenutritionro.blogspot.ro/......robic.html

| DiiiAnAaaa explică (pentru WarriorInReserve):

Foarte bun articolul, mersi. happy

| Bajereanu_Iulian_1993 a răspuns:

Salut, mușchii tăi deja s-au adaptat la aceasta. Dar tu nu ai nevoie de febră musculară, presupun că practici sportul p/u ați menține corpul în formă. Febra musculară e importantă p/u cei care vor să-și mărească masa musculară, că-ci atunci cresc mușchii, are loc atunci interacțiunea miozinei cu bla bla bla...(plictiseală). Dar să mărești distanța ar fi un lucru bun, sau să alergi mai repede căci p/u sănătatea fizică este bine să mărim intensitatea/durata efortului fizic happy Succes.

| denisastefan a răspuns:

Cred ca partea cu musculatura ar fi rezolvata la o sala sportiva sau chiar acasa in caz ca nu ajuta urmeaza o dieta happy

| DiiiAnAaaa explică (pentru denisastefan):

In ce fel m-ar ajuta o dieta? scopul nu este sa slabesc.