| anylol3 a întrebat:

Se pricepe cineva la perusi? sunt destul de disperata in legatura cu perusul meu. am stat sa il urmaresc(pentru ca nu stiam de ce gasesc atata mizerie din jur imprejurul coliviei) si vad ca nu prea mananca, in schimb arunca toata mancarea afara. ce o insemna asta? pur si simplu, isi baga ciocul in seminte(mei), le ia si le arunca printre gratiile coliviei. tin sa mentionez ca este foarte nazdravan, insa ma tem ca nu prea mananca si bolnav nu pare deloc, este chiar plin de viata. pe langa acel mei, ii dau si morcovi, i-am luat si un os de sepie si vad ca roade de acolo. poate nu ii place mancarea? altceva ce as putea sa ii dau? totusi acele seminte sunt esentiale pentru hrana lui, asa ca ma pune pe ganduri faptul ca nu le prea mananca si le arunca afara.

2 răspunsuri:
| cocosnucifera a răspuns:

Esti sigura ca ce arunca el sunt seminte sau coji de seminte? Oricum papagalul cand manaca mai selecteaza si el ce baga in gura si restul mai arunca imprejur (asa face si al meu). Atata timp cat este plin de viata si sanatos nu cred ca are nimic. Daca chiar vrei sa te convingi daca mananca sau nu, pune-i putine seminte si asteapta sa vezi in cat timp le mananca. Poti sa-i cumperi si batoane din acelea cu seminte pe ele. Sa sti ca osul de sepia nu e pentru hranire ci pentru a-si ascutii ciocul.
Sper ca te-am ajutat. Cateva informatii in plus: Sa-i schimbi apa zilnic. Si, daca vrei sa-l faci mai fericit, cat tot e vara i-ai o "cadita de baie" de la petshop.

| Katakimiku a răspuns:

Incearca(ca seminte): Vita Cip-Cip sunt bune pentru papagali in rest te poti uita aici:
http://www.blog.petz.ro/perusi-hranirea-perusilor/
Funda?;-)