| Ramo137 a întrebat:

Spuneti-mi si mie:

-unde trebuie sa doarma
- ce trebuie sa manance si ce nu are voie
-daca i se taie unghiile cand se face mare

la o catelusa husky de o luna si 2 saptamani pe nume Maya?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| just for me a răspuns:

Un caine husky este pretentios ca intretinere.
trebuie sa ii oferi conditii bune de viata, pentru ca se imbolnavesc repede. daca stai la bloc, inceara sa ii faci un culcus, dar vezi sa aiba spatiu mare si neaparat, invat-o pe catelusa sa isi faca nevoile afara, adica sa iti ceara afara, ceart-o mereu cand face in casa. daca stai la casa cumpara-i un cotet de marme mare, pentru ca husky cresc mari, insa daca este ger, noaptea o poti lasa in casa, chiar daca acesti caini sunt caini ce provin din tinuturi inghetate, cand sunt miki sunt vulnerabili si in primele 8 luni daca este frig rau afara trebuie sa o lasi in casa. un husky nu este prea potrivit pentru bloc asa ca presupun ca stai la casa deci o sa adopti varianta cu cotetul.in cotet poti sa ii pui o patura si sa o faci sa ii placa sa intre acolo.
ii poti da de mancare pedigree junior, care este o mancare buna pentru toate tipurile de caini atunci cand sunt puiuti.in continuare ii poti da tot pedigree si pe masura ce creste vezi si tu ce ii iei, pentru adulti, pentru caini tineri etc... ii poti cumpara de asemena conserve cu hrana umeda, da vezi ca pe masura ce creste isi schimba greutatea, si trebuie sa ii schimbi cantitatile de hrana in funcite de cate Kg are. ii poti prepara orez cu legume (nu face exces de ceapa) si ii poti da ciorba cu paine. exista ceva alimente pe care nici un caine nu tb sa il manance: 1)fasolea, care ii deranjeaza f rau la burta si le provoaca dureri de burtika; 2)varza; 3)cacaoa care le face viermisori in cantitati mari; 4)bomboane gumate; 5)usturoiul, care este toxik pentru caini.
cainilor sa nu le tai niciodata unghiile, nu ai de ce in primul rand si in al doilea rand au nevoie de ele asa cum cresc.

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Stai la casa cu curte sau la bloc? Daca stiu asta iti pot da si sfaturile potrivite. Oricum, de mancat dai lapte si paine inmuiata in lapte inca vreo luna, dupa aia da-i si boabe si resturi de mancare, inclusiv oase mici, ca incep sa-i creasca dintii si ii trebuie activitate. Altfel iti va roade toti pantofii, covoarele si colturile de la mobila. Daca stai la curte nu trebuie sa i le tai ca si le toceste singur forfotind primprejur! Tine minte : Husky este un caine foarte activ, ii place viata in aer liber si sa fie pus la munca : sa alerge cat de mult, sa scormone, sa socializeze cu alti caini. An Nou fericit!

| Theda a răspuns:

Sa stii ca pentru problema asta, eu nu am un raspuns. Dar am un sfat:cauta pe google caine husky si sigur iti zice tot ce-ti trebuie. Sper ca ti-am fost macar un pic de ajutorwinking

| Theda a răspuns:

-

| Foca a răspuns:

Un haski nu este greu de intretinut. Ii poti taia unghiile, poate sa doarma in curte dar cand se face mai mare acum itinel in casa si consuma-i energia adica joacate cu el invata-l anumite chesti. De mancare dai lapte si dai si carnita de pui. Poti sa ii dai si hrana de catei dar sa nu fie de aia uscatawinking funda pls

| Kittyyo a răspuns:

-Poate dormii unde vrea in casahappy Nu trebuie sa doarma intr-un loc anume, doar sa fie in casa unde este cald
-Are voie sa manance mancare de catei (In afara de friskies, pedigrii si prostiibig grin), Eu recomand mancarea mai speciala, care nu se gaseste in toate pet shopurile. Mai are voie sa manance legume si fructe gatite, si mancare gatita ...Nu are voie ciocolata, chipsuri si toate prostiile pe care le consuma oamenii
-Dahappy Daca nu vrei sa zgarie ii poti taia unghiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa doarma intr-o cusca