| Craioveanu_Ștefan_2001 a întrebat:

Stau la apartament cu 4 camere, suntem 5 persoane si doresc sa imi iau un caine. Nu vreau ceva micut, sunt baiat si na, nu prea mi-ar place sa ma plimb cu un bichon dupa mine. M-am gandit la un Amstaff, imi place si nici nu e foarte mare. Nu vreau un caine foarte problematic. Dintre cainii mici m-am gandit la un pug si atat, altceva clar nu. Ceva mai sedentar ar fi bine, sa nu imi roada toata casa. Nu am mai avut un caine pana acum. Ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Toti cainii rod cand sunt mici ( cam pana pe la 1 an - le cresc dintii si ii mananca gingiile) si toti cainii pui sunt energetici, e si normal asta.
Cu cat talia de cainelui e mai mare, cu atat are nevoie de mai multa miscare.
Cand sunt puii toate resele de caini au nevoie de cel putin 2 ore pe zi de plimbat, ca sa isi consume energia si sa isi dezvolte orgasnimul ( musculatura).
Daca vrei amstaff, el are nevoie de multa plimbare, alergat, cam 2 ore pe zi. ( trebuie scos de 3 ori pe zi), iar pugul are nevoie in jur de o ora pe zi, dar cum am spus, cand sunt mici au nevoie de multa miscare indiferent de rasa.

| Kriss96 a răspuns:

Depinde la ce te referi prin problematic. Daca te referi la temperament un Amstaff poate fi destul de problematic.
E un caine care trebuie socializat si dresat corect pentru a nu musca din greseala vreo cucoana care voia sa-l mangaie. E foarte important sa fi ferm cu el si sa ai grija in preajma altor oameni.
Ceva sedentar care sa nu roada toata casa poti gasi daca iti iei unul batran.
Niciun caine nu e sedentar. In special cand sunt mici. Pana la 6-7 luni rod oricum si nu poti sa-i opresti! Nici nu poti pune mana pe ei ca iti rod mainile si picioarele fara nicio problema.
Altceva ce am observat eu ca multi rod ar fi peretii, papucii si plusurile.
La mobila nu am avut probleme. Sau la fire, cabluri.
Dar la papuci a fost groaznic. Si la pereti.
E ceva normal pentru ca ii deranjeaza gingiile. Trebuie descurajat acest comportament cu ajutorul jucariilor speciale. Dar din experienta iti zic ca orice vei incerca va roade necontrolat pana la 6-7 luni cand ei singuri se potolesc. Cand o sa faca un an o sa incerci sa-ti aduci aminte cum era cand rodea.
Sedentari nu sunt in primii ani de viata. Da, pot fi destul de cuminti in apartament, dar ocazional tot o sa mai alerge, o sa mai fure ceva. Nu va sta pe loc toata ziua.
Daca il duci in parc sa alerge cu alti catei s-ar putea sa doarma linistit cateva ore dupa ce il aduci acasa.
Gandeste-te bine ce vrei pentru ca cel putin pana la 8-9 luni va fi destul de greu. Insa merita. Ti-as sugera ceva mai mic totusi.
Sunt caini mici destul de misto. Sau ia ceva mediu.
Iti dau cateva sugestii care nu sunt chiar masculine dar nici gen bichon:
Schnauzer pitic, Beagle, Bulldog francez sau englez, Pinscher pitic, Basset (ai grija ca asta sta numai cu nasul in pamant).

| MikeneziuM a răspuns:

Daca stai la apartament e greu sa ti un caine...da eu spun ca un Amstaff nu iti face probleme mari e foarte intelegator nu lasa par mult