| katy a întrebat:

Stie careva o metoda prin care imi pot dresa catelusa sa nu mai sara la oameni pe strada cand o scot pe afara si la copii cand ii vede pe role, biciclete sau daca iia ude ca vorbesc mai tare. oricum problema a inceput de la faptul ca eram odata cu ea pe afara si erau 3 baieti putin spus prostuti si unul a dat cu sutul in ea si de atunci a inceput sa sara aproape la toti. nu stiu ce sa ii fac, o tin din scurt dar ar fi in stare sa isi rupa si gatul in zgarda numai sa stie ca poate sari la ei.in vara face un an, stiu ca nu e tarziu sa o pot invata, am incercat cu ciocolata pentru caini, pentru ca adora dulciurile, cu granule. dar nici un rezultat.

Răspuns Câştigător
| Ionik98 a răspuns:

Poti sa te uiti la emisiunea lui Cesar Millan de pe National Geographic. Da sfaturi foarte bune despre cum sa iti educi cainii. Un mic rezumat a ceea ce am invatat eu uitandu-ma la emisiune: e bine sa fii mereu cu ochii pe ea cand sunteti la plimbare. Cand o vezi ca e tensionata, aproape gata sa atace, atinge-o usor cu piciorul sau cu mana, poate chiar trage putin de lesa si distrage-i atentia... Poti sa intelegi mai bine uitandu-te la emisiune ca sa vezi cum se pune in aplicare...
Paty7, nu e bine sa lasi cainele foarte liber, pentru ca are tendinta sa te controleze.

4 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Zilnic, pe National Geographic la 7 seara este o emisiune exact despre acest subiect si cum se pot dezvata cainii de obiceiuri proaste. Urmareste emisiunea si pune in practica ce vezi. Eu zic ca o sa mearga. Am avut caini in familie toata viata asa ca stiu ce spun si ce sfaturi sa dau.

| katy explică:

Stiu de emisiunea lui Cesar, dar am foarte multe ore la facultate si adorm cand ajung acasa ca sunt f obosita si nu apuc sa vad.Am sa incerc sa vad ce pot face, acum cat e mica pe urma se obisnuieste asa si nu e bine, si in casa imi latra la orice zgomot.am incercat faza cu semnalul care il scoate Cesar si a mers oarecum, mai greu dar a prins ideeahee hee

| TimisoaraKBOOOM a răspuns:

Nat.Geographic urmareste Cezar si cainii incearca sa faci sunetul pe care il face si Cezar si fi ferma nu trebuie sa-l bagi in seama cand sare.

| Paty7 a răspuns:

Buna. In primul rand un caine ( oarecare ) nu se dreseaza cu ciocolata sau granule, indiferent c ii place sau nu. Eu zic sa nu o mai tii in zgarda si sa o lasi putin mai libera. Asa o sa invete sa traiasca intr-un mediu natural. In legatura cu acei 3 copilasi, probabil ca ceva a afectat`o de atunci, de cand au lovit`o. Daca sfatul meu nu merge ar fi bine sa mergi la un specialist.

Bafta!