| bibirapso a întrebat:

As dori ca la aceste intrebari sa raspunda numai cunoscatorii de caini, cei care le studiaza comportamentul si stiu sa ii educe, nu vreau abateri de la subiect sau raspunsuri negative care nu raspund deloc intrebarilor, OFER FUNDA.
Am 2 caini tibetani spaniel metis, un caine si o catelusa, sunt frati, cainele are un an si 9 luni iar catelusa 4 luni, am mai multe probleme de comportament cu ei si as vrea sa stiu cum as putea sa le rezolv.
Ei stau in curte si cand e furtuna afara, ploua, ninge sau este foarte frig, stau in casa, pe Bobby l-am plimbat foarte des in parcuri si a facut cunostiinta cu multi caini, ba chiar se intelege foarte bine si cu pisici, problema la el este ca, atunci cand il plimb si vede un caine, incepe si latra intr-un mod fooarte ciudat, e un latrat pitigaiat care seamana cu un chierlait, la inceput am crezut ca e din cauza zgarzii, ca ii apeasa pe corzile vocale sau ceva de genul laughing i-am luat hamuri, mai multe modele, dar se pare ca nu are legatura cu zgarda, hamul sau orice altceva, si, este foarte deranjant, deoarece sunt multi caini pe strada mea( cu stapan ) si ei ii cunoaste insa mereu cand ii vede face asa, si sperie si vecinii laughing si alti oameni cred ca il bat, si in parcuri cand vede un caine asa face ( bine daca il duc la ei incepe si face nebunii de mascul dar asta e alta poveste, parintii mei nu vor sa il castram desi eu cred ca ar rezolva cat de cat mai multe probleme) in rest nu am probleme cu el.
Iar cu catelusa, de cand s-a nascut a avut caini prin preajma, oameni, orice fiinta, se intelege cu fratele ei super bine si, si ea se intelege cu pisicile laughing dar, de curand am inceput sa o scot la plimbari (inca nu in parcuri) pentru ca de curand am invatat-o cu lesa, si, am observat ca nu prea agreeaza cainii... mi e teama ca atunci cand o voi duce in parcuri, desigur se va intalni si cu alti caini, si nu vreau s afaca vreun concert si apoi sa se ia la bataie, latra foarte rau si se da sa muste, la orice caine ( in afara de fratele ei) ba chiar i-am plimbat si separat ca ea sa nu vada la fratele ei ca latra la caini ( desi el nu latra de rau ) dar nimic. ce as putea sa le fac? va rog, am mare nevoie de ajutor

3 răspunsuri:
| Friday13 a răspuns:

Am avut multi caini, diferite rase, pechinez (metis fata si baiat), bichon(fata) si ciobanesc german ( metis baiat, il am si in prezent, Bruno ) si el cand il scot din pe afara se duce pe la caini, la unii latra (nu conteaza ca sunt femele sau masculi el latra) si la altii nu ( la fel, nu conteaza) nici eu nu inteleg de ce. Este cat de cat dresat de mine si pot sa spun ca am facut o traba bunicica stie si cateva lucruri si eu consider ca asa este firea lui ca si in cazul cainelui tau mascul, iar catelusa cred ca s-a invatat cu fratele ei si nu prea agreeaza alti caini, trebuia (cred) sa o scotii mai de "tanara" macar putin pe afara. Nu stiu daca te-am ajutat ar macar mi-am spus parerea laughingwinking

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Nu ma pot considera expert. Daaar pot sa imi dau cu părerea pentru ca am si am avut caini.Deci,chestia cu masculul ar putea fi din cauza ca e necastrat(asta ar fi cel mai logic)poate simte femele in calduri prin preajma (atunci masculi fac ca nebuni) iar despre catea continua sa o plimbi.Nu te lasa. Daca ti-e frica de muscaturi poti sa i pui botnita

| Eminesc9999 a răspuns:

Ai scris pria mult frate laughing)))) da-mi funda laughing)