| DeeaCarmen a întrebat:

Tutoriale pe YouTube in care sa te invete sa desenezi?

Răspuns Apreciat de Editori
| lorena66 a răspuns:

Am eu un cont de tik tok (ioana_rotaru). Fac tutoriale si oamenii le apreciaza. Am cateva despre cum sa desenezi un ochi, nas, urechi, etc. De obicei lumea imi cere ce sa fac, deci daca ai nevoie de ajutor te pot ajuta cu mare drag. In general tutorialele de pe Youtube, cele populare folosesc "ustensile" pe care legasesti mai greu, mai ales pe timp de carantina. Mergi la librarie pentru inceput si ii poti cere vanzatoarei sa-ti dea un 10B, un 6B si un 4B. Sunt creioanele mai puternice. Nu cred ca vor avea H-uri dar vezi tu. Schita se face cu Hb sau H, iar detaliile de la 4B in sus.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ele te invata, dar materialele cu care lucrezi sunt extrem de importante. Tehnicile prezentate sunt exceptionale in majoritatea cazurilor pentru un incepator si prin modul lor de lucru iti pot da impresia ca si tu poti realiza asemenea opere cu orice ai la indemana, dar nu este deloc asa.

| Celcestietot a răspuns:

De ce m-ai evaluat cu nefolositor? Justifica evaluarea.

| Apokales a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru demoralizare laughing. Desigur ca iti trebuie indemanare, iar privind un expert totul pare usor, dar nu demoralizezi omul in halul ala.

| Celcestietot a răspuns (pentru Apokales):

Eu doar i-am spus adevarul si i-am dat un raspuns foarte util, nu am mintit si zis ca daca iti iei carioci de la doamna Dorina de la coltul magazinului sau creionul din penarul lui Marcel, ca vei putea realiza asemenea lucrari.

| Apokales a răspuns (pentru Celcestietot):

Probabil, dar incepi cu ceva usor, nu te arunci sa refaci Mona Lisa. Colegul meu de banca incepuse sa copieze anime-urile de pe telefon pe coala A4, pe unele chiar a reusit sa le vanda colegilor de clasa. Iar cu timpul a inceput sa prinda indemanare, o puteam vedea. Evident nu stiu ce s-a intamplat dupa, dar imagineaza-ti ca se poate incepand de la lucruri mici. Sunt constient ca nu suntem cu totii inzestrati cu talent, dar cine stie daca nu incercam, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Apokales):

Da, ar trebui sa incepem cu ceva usor si pe parcurs sa inaintam in desene complexe. Asa este, trebuie sa incercam, dar ca sa evoluam pozitiv in ceea ce facem, ne trebuie si seriozitate (in tot). Din cate am cunoscut eu de la experientele mele personale, asta am observat, ca degeaba ai talent, daca lucrezi cu obiecte ieftine. Nu, nu descurajez pe nimeni, foarte bine daca vrea sa incerce, dar daca vrei sa treci la,, next level'' sau ca sa incepi in forta, ai nevoie de instrumente care costa mai mult ca cele din magazinele de colt si mai bine sa stii adevarul dinainte de a le cumpara, decat sa fii dezamagit de niste creioane la 50 de centi si acestea sa te orbeasca cu o culoare superficiala de apelpisie care iti va taia craca.

| GouDidodino a răspuns:

Dacă nu ai talent, degeaba te uiti pe Youtube

| anonim_4396 a răspuns (pentru GouDidodino):

Nu exista talent ci munca.

| GouDidodino a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista munca fără talent

| anonim_4396 a răspuns (pentru GouDidodino):

Nu exista talent in sine. Ce numesc primitivii "talent" este rezultatul unei munci si al unor abilitati dezvoltate prin a invata. Nu conteaza de unde a invatat, poate sa fi invatat si singur sa deseneze, e o abilitate dezvoltata si apoi munca. Punct.