| robert232 a întrebat:

Un caine shitzu la ce varsta se poate imperechea?

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

Buna!
Depinde de sexul cainelui. Poti monta(imperechea) un caine dupa ce s-a maturizat complet.O femela e complet maturizata la varsta de 18-24 de luni(cainii de talie mica se maturizeaza mai repede decat cei de talie mare).Un mascul e matur abia dupa varsta de 2 ani.
Probabil te intrebi ce se intampla daca montezi cainele mai repede de varsta optima:femela nu are acel "instinct de mama" destul de dezvoltat-au fost cazuri in care catelusele, se comportau cu puii lor ca si cu niste jucarii sa spun asa, deci, de evitat.In plus, femela nu se va mai dezvolta asa cum trebuie(ex. ai scapat catelusa la cel de-al doile ciclu pe afara,iar ea s-a montat accidental cu un caine,si normal,ar mai fi trebuit sa se dezvolte,ei bine,ea nu se vai mai dezvolta asa cum ar fi trebuit de fapt,ci va ramane asa,din cauza fatarii).Un mascul care se monteaza mai repede decat ar fi trebuit,nici el nu se va mai dezvolta asa cum ar fi trebuit, plus de asta puii nu vor iesi in tocmai asa cum te astepti.

Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de folos, sau, cel putin sa te faca sa intelegi cat de cat, cand ar fi bine pentru cainele tau sa faca primii puisori.
Numai bine!

4 răspunsuri:
| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Eu cred ca cand intra a doua oara sau a treia in calduri asa am auzit apai acum fiecare cum stie

| MrAnonymus a răspuns:

La cam 1 an

| byutsaa a răspuns:

Nu stiu stiu exact la shitzu, dar stiu sigur ca in mai putin de un an

| Funditza88 a răspuns:

Pe la 7 luni cam asa poate cam orice caine.