| MâţulMov a întrebat:

Un papagal perus (femela) poate invata sa vorbeasca? Cel putin 2 cuvinte ca eu am inteles ca foarte rar se intampla... astept raspunsuri!

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| piticutz a răspuns:

Nu...si daca au existat cazuri sunt extrem de rare.Nu il poti invata sa vorbeasca dar il poti invata sa stea pe deget, sa stea in casa linistit, sa il chemi...cam atat. Daca doresti o pasare vorbitoare iti poti lua un papagal.Pretul unui papagal gata vorbitor de limba romana este in jur de 30 chiar 40 de milioane.Nu poti sa ai mari asteptari de la el.In general spune bine,pa,da, salut, ce faci.chesti de genutongue

| AlinaG a răspuns:

Papagali nu vorbesc. Ei doar repeta anumite sunete, un cuvant este pana la urma pentru cei ce nu vorbesc limba romana de exemplu, un grup de sunete fara sens.
Daca vrei ca perusul tau sa "vorbeasca" trebuie sa fie crescut de om, hranit cu pipeta ca sa se obisnuiasca cu presenta umana. Trebuie sa astepti ca el sa aiba incredere in tine si atunci poti sa ii repeti in fiecare zi anumite cuvinte, iar el va invata cuvintele din instinct.