| carpediem a întrebat:

Unde pot gasi o pasare(pradator, soim acvila, bufnita cucuvea etc), de la vreun adapost sau ceva, care nu mai poate zbura sa am grija de ea?

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
| DenisH a răspuns:

Ehh, fratele meu e expert in pasari rapitoare, a avut soim vinderel, porumbar,sorecar pe toate le-a luat de pui si lea imblanzit de ii vineau de oriunde la pumn.Le dadea drumu afara si veneau inapoi... oricum dureaza extrem de mult pana il dresezi. Asa sa iti spun exact nu stiu de unde, iti pot spune doar ca soimi vinderei isi fac cuib in poduri, pe stalpuri, poti face chiar tu un cuib si sa il pui pe un camp unde vezi umbland soimi, cum a facut si fratele meu.Iar porumbarul, paasararul, sorecaru ii gasesti in padure.Bafta!

| carpediem explică (pentru DenisH):

Multam'. Nu vreau sa o drasez. Nu vreau sa tin inchisa o pasare care poate zbura, as tine-o doar daca are o "defectiune" iremediabila la aripi

| DenisH a răspuns:

Ba, NU hranii pasarile rapitoare cu carne prajita sau fiarta etc... pasarile rapitoare mananca carne cruda ex: porumbel prins si omorat si dat carne din el. vrabioare prinse de tine vi omorate si date lui. DACA II DAI CARNE CUMPARATA DIN MAGAZIN MOARE! PASARILE RAPITOARE MANANCA CARNE CRUDA! Daca nu sti cu ce se mananca pasarile rapitoare si alte pasari nu le mai lua ca le faic mia rau. Bafta!

| carpediem explică (pentru DenisH):

Nu prajit. A fost sunca-slana. Atunci nu stiam. Nu o sa omor nici un animal(Basescu cu placere), nu vreau sa intervin in destinul naturii sa omor un porumbel pentru ca imi plac agvilele. Cand o prinde ea e treaba lor. Sunt mai de moda veche-" Nu lua ceva ce nu poti da inapoi"! Poate nu sunt la fel de priceput ca fratele tau dar eu stau la oras si am inceput medicina veterinara ceea ce mi-a deschis alta gandire despre viata. Stiu cu ce se mananca pasarile rapitoare, povestea cu soimul a fost acum 15 ani cand nu stiam cu ce se mananca. Multam' de sfaturi si sanatate!

| DenisH a răspuns:

Daca tie mila de porumbei nu mai lua pasari rapitoare ca le faci rau nu binewinking. Dami add la newstile_denis si mai vb, daca vrei. Bafta!

| carpediem explică (pentru DenisH):

Fata, de la inceput am zis "care nu mai poate zbura". Crezi ca un medic veterinar ar putea sti ce le face rau sau bine la pasari? Bafta si tie, multam' de intentie.

| DenisH a răspuns:

Sa nu te superi pe mine, cati ani ai?

| carpediem explică (pentru DenisH):

Nu am de ce sa ma supar pe tine. 42.

| DenisH a răspuns:

Multi inainte.

| atentat a răspuns:

Cel mai sigur prin padure

| firedeaths a răspuns:

Animalele de genul acesta ai noroc daca le gasesti prin padure ele fiind salbatice cei de la adapost nu ti le pot da. Incearca si tu sa cresti papagali porumbei ceva mai mno... big grin

| carpediem explică (pentru firedeaths):

Multam'. Imi plac toate pasarile, dar e vorba de comportament. Si nu pot tine o pasare apta de zbor inchisa. Am avut soim, ciuf de padure si cioara. Ciuful s-a facut bine la aripa si i-am dat drumul, a mai venit vreo 3 luni la mine in casa, soimului, nu am stiut si i-am dat sunca sarata, l-am pierdut, i-l aveam de 1 an si ceva.Iar cioara dupa convalescenta am eliberat-o. E foarte distractiv sa mananci din aceiasi farfurie cu un soim. Trebuie sa vezi ca sa simti.