| DanielDanny a întrebat:

Unde se gasesc cartuse de glont trase, tuburi de glont goale. Imi trebuie cateva mici, subtiri si noi (nu oxidate) sa incerc sa fac un breloc sau un pandantiv.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai prin apropiere un poligon. De obicei se aduna dar poti avea noroc prin iarba de cate unul ascuns. O mica explicatie: cartusul este format din capsa, tub, glont si incarcatura. Deci cartuse si tuburi de glont este incorect spus.

| DanielDanny explică (pentru Salontanul):

Deci tub cu capsa fara incarcatura si fara glont?

| Salontanul a răspuns (pentru DanielDanny):

Da. Tuburile le poti gasi prin poligoane. Oricum, este ilegal ce vrei sa faci. Detinerea armelor, munitiei sau a elementelor de munitie este ilegala: http://www.spp.ro/content/Legea_295.html

| DanielDanny explică (pentru Salontanul):

Uita-te la Art. "2: Definiţii" punctul 3. : "...precum şi celelalte elemente de asamblare care îi asigură "funcţionarea" şi realizarea scopului urmărit;" Eu vreau doar capsa si tubul care sunt atasate una de alta, fara incarcatura si glont si mai ales pistol nu cred ca pot rani pe nimeni, e doar o bucata de metal goala pe care cu pistolul de lipit (sau ii dau gauri) voi atasa un inel prin care trec un lantic. Daca nu se poate asta e, am deja un colier cu un glont turnat care arata ca un supozitor...

| Salontanul a răspuns (pentru DanielDanny):

Inchipuie-ti ca dupa 23 de ani de armata stiu ce-i legal si ce-i ilegal. Eu nu ma chinui sa caut dar iti spun eu ca este ilegala detinerea de munitie sau elemente de munitie. Treaba ta. Este posibil sa te prinda sau nu. Faci cum vrei. E pe riscul tau. eu ti-am dat sfatul legal.

| DanielDanny explică (pentru Salontanul):

Atunci, in acest caz va cred! Multumesc!

| EAiciRusul a răspuns (pentru Salontanul):

Pot lua acasa un tub cu capsa trasa din al doilea razboi mondial?

| Salontanul a răspuns (pentru EAiciRusul):

Tubul constituie element de munitie. Daca nu te paraste nimeni, scapi.

| DaniTDCI a răspuns:

Pe camp, pe drumuri de aratura si de camp, sau daca gasesti vanatori ii poti ruga sa iti dea cateva cartuse trase, funda?