| Lary a întrebat:

Urmeaza sa imi iau un catelus caniche alb, mascul. dar nu prea stiu ce nume sa ii dau.Imi puteti da nume de catei sau macar un link unde sa gasesc? Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Buna!
- Numele catelului tau ar trebui sa reflecte personalitatea lui;
- Alege un nume scurt si usor de retinut: este de preferat ca apelativul sa nu aiba mai mult de trei silabe, pentru ca animalului sa-i fie mai usor sa-l retina;
- Scrie pe o coala denumirile cainilor tai preferati din filme, reclame tv, carti etc, apoi alege-l pe cel care ti se pare ca i se potriveste cel mai mult. Daca nu reusesti sa te opresti asupra unuia singur, striga-l pe catel cu fiecare din cele pe care le-ai ales in final, si vezi daca reactioneaza la unul dintre ele;
- Daca vrei sa-l antrenezi, asigura-te ca apelativul nu se aseamana cu nicio comanda pe care urmeaza sa o invete;
- Familiarizeaza cainele cu denumirea lui inca din prima zi in care il iei; striga-l cu o voce calma si calda pentru a nu crede ca il certi sau ca te rastesti la el; cand se uita la tine lauda-l si rasplateste-l cu o mica gustare happy
- Striga-l doar pe numele lui, deoarece spunandu-i si altfel, de exemplu „cutu-cutu" este posibil sa nu mai raspunda la numele initial;
Numele preferate ale ar fi: Aki, Juno, Oby sau Toli tongue

29 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Daca e mascul:rex, bobi, rusty, bulgars, fulgusor, bobi,(daca e nazdravan sau chestii de genul asta nu stiu, depinde de personalitate). daca e femelea:deisy, lesy, si la ea depinde e perosnalitate.si Airwen tu chiar esti un tip nesuferit

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Muc.

| M.madallina a răspuns:

Intra pe latifa.ro la nume de animale

| BabyPink a răspuns:

Http://www.caini-pisici.com/....../index.php

Intr'adevar @Ayrwen are dreptate.
Puteai sa dai un search pe google;)
Si @Lary nu cred ca a scris cu rautate.

| Lary explică:

@Ayrwen esti un site ce ofera ajutorul. Daca nu ai inteles rolul siteul atunci nu mai raspunde la intrebari. Uite ca in momentu de fata nu am imaginatie, de asta am cerut ajutorul.Probleme? Daca da taci!

| Lary explică:

Pf....pardon..este un site...

| Lary explică:

Dar s-a vazut ca ai scris cu rautate.Nici nu ma cunosti si ti-ai facut o parere proasta despre mine din cauza unei intrebari. Daca te deranja asa de mult mai bine nu raspundeai.Nu ti se pare ca era mai corect?

| Munchkin a răspuns:

Ai deficit de imaginaţie?

| Munchkin a răspuns:

În primul rând fetiţo, nu îmi spune mie să tac, nimeni nu îţi dă acest drept. În al doilea rând, eu nu am spus ce am spus din răutate.
Da, este un site ce oferă ajutorul, dar ajutor nu înseamnă "nume de căţei". Îţi era lene să dai un search pe google? De ce trebuie alţii să muncească pentru tine? Chiar m-ai călcat pe coadă rău de tot la faza cu "este un site ce oferă ajutor, dacă nu ai înţeles rolul site-ului bla bla bla". Rolul site-ului, draga mea Lary, este acela de a oferi răspunsuri celor care nu le pot găsi singuri. Dar ţie nu cred că îţi e aşa de greu să cauţi, nu îţi ia mai mult de 3 minute.
Pe cuvântul meu fraţilor, omul se îndobitoceşte pe zi ce trece... dacă nici să dai nume unui câine nu poţi... straight face Sau să cauţi tu singur, nu să pui pe alţii să caute.

| Munchkin a răspuns:

Vai, iartă-mă dacă ţi-am rănit sentimentele dar asta se subînţelege. Nu eşti în stare să pui nume unui căţeluş...ba mai mult, nu eşti în stare nici să cauţi, ci îi pui pe alţii să facă "muncă în folosul comunităţii".
M-am săturat de oameni ca voi! Chiar aşa derutaţi sunteţi, mă?!? O să se ajungă la un momentdat să puneţi întrebări gen: "Care îmi zice şi mie cu ce bărbat ar trebui să mă mărit? X, Y, sau Z?"
Azi nici nu m-ai prins într-o dispoziţie bună, aşa că mai bine nu te iei la ceartă cu mine, te asigur că n-o să-ţi placă.
Hai acum fugi la somnic mami, e deja ora 10, trebuie să visezi întrebările pe care le vei pune mâine.

| thehope a răspuns:

Mie mi-a placut numele de "bulgaras" la un catel bichon, tot alb, si i se potriveste de minune happy.

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Fulgusor este un nume destul de dragut! si ayrwen poate ca nu stia de asta s-a format TPU ca sa pui intrebari

| another_emo_girl a răspuns:

Incearca ''fulk'', cum il cheama pe catelul meu:-d. daca vrei ceva simbolic, da'i numele unui prieten drag, asa o sa insemne mai mult pentru tine:-D de asemenea, ai putea sa i dai drept nume o porecla care iti plc f mult.

| Rose_2860 a răspuns:

Daca e mascul Scooby-Doohee hee, daca e femela Jolie, Sara, Jessica, Cleo astea imi plac miehee hee

| SupCow a răspuns:

Nu stiu un nume care sa iti placa si tie si cainelui happy sa incerci nume ca rex boby scoot etc... ai sa gasesti u unul frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boby, azorica mmmm etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-am dat cateilor mei : cocheta ada charlie labus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sofocle happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Redy nume de caniche

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Whityhee hee

| ForeignO a răspuns:

Cip

| axel007 a răspuns:

Azorica, grivei, zimbi, nero, aldo, hector, bobi, pufi, rex, zoro

| Bogdanmarianmgh a răspuns:

Eu am gasit aici
https://pedanny.blogspot.com/2021/04/nume-de-caini.html

Sunt foarte bune o sa îți placa

| deya90 a răspuns:

Mai intai asteapta sa vezi ce personalitate are si ce boacane face.

| misshoolligan a răspuns:

Ai putea sa il numesti asfaltlaughingdaca l-ar calca masina ai spune ca l-a calcat pe asfaltlaughing...joce girl...nu stiu... daca e femela...tequila...sau google... u alegilaughing

| mitrelena a răspuns:

Dai pe www.google.com si scrii nume de caini.
ce e asa greu?
parca esti legata la maini!
tot prostu stie asa ceva!

| mu a răspuns:

Laky

| mu a răspuns:

Laky