| Kristinake a întrebat:

Va fi ceva grav daca nu pot sa-mi duc catelusul astazi la vaccin? sad 6 luni.

5 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Cu cele mai multe virusuri care afectează animalele de companie în prezent nu există încă nici un tratament, credem că "Prevenirea este mai eficientă decât vindecarea". Din pacate, vedem de multe ori animale de companie, care s-au imbolnavit cu virusul leucemiei feline sau mixomatoză sau traheobronsita infectioasa, care ar fi putut avea bolile lor prevenite sau reduse la minimum numai dacă au fost vaccinate.

Un vaccin este conceput pentru a stimula sistemul imunitar al animalului de companie, astfel că acestea au o "memorie" de o anumită boală. Acest lucru înseamnă că, dacă acestea sunt suficient de nefericit pentru a veni peste această boală vor fi avea o reacţie mult mai rapid şi mai puternic de sistemul lor imunitar sa invinga boala si arunca-l afara din corpul lor.

În prezent, vă recomandăm boostere anuale pentru multe dintre aceste boli pentru a se asigura că sistemul de animalul tau imunitar este mereu vigilent şi pregătit în lupta constantă împotriva disease.As precum şi având de "rapel" la vaccinare, ori de câte ori vă luaţi animalul de la operatie medicul veterinar se va avea un examen clinic, care ne pot avertiza în legătură cu probleme variind de la dintii stricati la boli de inima.

Aceste examene sunt la fel de vitale pentru bunăstarea animalului tau ca de vaccinare şi este important să discute orice probleme sau întrebări pe care le aveţi cu privire la sanatatea animalului tau de companie.

Vaccinări pentru câini

În mod normal, este recomandabil pentru catei de la şapte săptămâni, să se acorde un curs iniţial de două injecţii de vaccinare, iar acestea ar trebui să fie urmat de o vaccinare de rapel pe o bază anuală. Vaccinările cheie de care aveţi nevoie pentru a proteja cainele de sunt:

(A) cu parvovirusul

(B) jigodie

(C) Hepatita canina

(D) şi Leptospiroza

(E) Tusea de canisa (bronşitei infecţioase)

(F) şi Adenovirus

(G) Para-gripa.

Deşi unele dintre aceste boli sunt tratabile, unele sunt fatale şi, prin urmare, este înţelept să se vaccineze împotriva lor pentru a preveni disconfortul severe pentru animalele de companie şi de stres şi de anxietate pentru tine.

Dacă aveţi un animal mai în vârstă, nu este niciodată prea târziu pentru a începe un program de vaccinare şi formare profesională va fi capabil să vă sfătuiască în acest sens. Animalele mai in varsta nu au un sistem imunitar puternic, astfel că este important să se ţină boostere lor de până-la-data. De asemenea, este important să ne amintim că cele mai multe custi nu va avea animale de companie pentru îmbarcare excepţia cazului în care animalele de companie au o înregistrare de până la data de vaccinare.

În consecinţă, este înţelept să se asigure că animalele de companie tale au de rapel anuală a acestora. În cazul în care mai mult de 12 luni să treacă după vaccinarea animalului tau de rapel trecut, animalul tau va trebui să înceapă un curs de vaccinare din nou, ca rezistenta sa va s-au deteriorat considerabil.

Amintiţi-vă, înainte de a vaccina e prea târziu - ar putea salva vieţile lor.

Când am vaccina un caine sau un catelus vom folosi un vaccin multivalent. Acest lucru înseamnă că cu o singură injecţie suntem de fapt, vaccinarea împotriva o varietate de boli.

La câini se vaccina împotriva:

Parvo virus

Aceasta boala de multe ori fatala provoacă diaree severă şi vărsături, care duce la deshidratare, precum şi deteriorarea sistemului imunitar al cainelui, astfel încât nu se poate lupta cu infectia. Este un virus extrem de dur care dezinfectante uzuale nu pot ucide.

Bolii (Hardpad)

Aceasta boala nu este la fel de comună, astfel cum a fost odata, dar încă mai există cazuri observate. Vărsături, diaree, pneumonie şi boli a creierului şi moartea sunt consecinţele nefericite ale acestei boli oribil.

Hepatita canina

Acest virus (care nu este periculos pentru oameni), poate provoca daune grave la ficat şi rinichi şi este din nou de multe ori fatala.

Leptospiroza

Echivalentul canin al Bolilor Wiles. Acest lucru poate fi prins în cazul în care înoată în câine sau de băuturi de apă expuse la canalele de şobolan de exemplu, urină şi piscine vechi. Acest lucru duce, de asemenea, afectarea ficatului.

Tusea de canisa (traheobronsita infectioasa)

O tuse aspră hacking este simptom al acestei boli. Ea are multe cauze, dar putem vaccina împotriva unora dintre cele mai comune virusuri şi bacterii, inclusiv bordatella bronchiseptica, virusul parainfluenza canin şi adeno virus canin al II-lea.
Puii nevoie de două injecţii de date de la 7 saptamani de varsta pentru a se asigura că acestea au niveluri corecte de imunitate pentru a lupta împotriva acestor infecţii. Deci, nu intarzia prea mult pentru a nu risca sa i se intample ceva cainelui, maiales ca este foarte mic.

| superdorex a răspuns:

Nu e ceva grav daca nu il duci azi, dar oricum nu mai amana da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu este ceva care trebuie facut dupa ceas dar este bine sa ii faci vaccinul in perioada optima, pentru a fi ajutat cit mai mult.Numai bine.

| d0pex a răspuns:

Daca Nu il poti duce astazi sau maine nu are nimic
Dar trebuie sa il duci neaparat este recomandat

| TheScorpions a răspuns:

Nu te speria si eu am catel, dar trebuie sa il duci cat mai repede, adica in urm. 7 zile, salut happy