| AntoniaOrman a întrebat:

Luni am fost muscata de cainele meu.Nu a fost grav, mai mult ca o zgarietura.Am fost la urgente,mi-a zis ca nu e cazul sa fac vreun vaccin si m-a dezinfectat, bandajat.Mai exista vreun risc sa patesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Nu.
Eu când aveam 6 ani am fost muscata de un câine destul de rau.Nu am fost la urgente s-au in alta parte.Mi-am dezinfectat rana si am fost bandajata.La mina a fost mai adâncă decât mare.
Nu o sa patesti nimic.Nu te teme!
Sper ca te-am ajutat!
Fundita?

3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Fa un antitetanos totusi.

| Kriss96 a răspuns:

Daca doar te-au dezinfectat si bandajat logic ca nu ai ce sa patesti. Nu te-ar fi lasat sa pleci asa daca ai fi fost in pericol. Au studiat medicina atatia ani deci nu cred ca ai cum sa mori. Stiu ei cand e grav si cand nu e.
Iar pentru o zgarietura eu una ma dezinfectam singura.

| ivanhoe a răspuns:

Poti sa patesti ceva doar daca, cainele era turbat. Nu cred ca este cazul. Oricum a trecut ceva timp de atunci. Poti dormi linistita. Nu-ti fa griji pentru orice fleac.