| usdhudshcdushuds a întrebat:

Va place rasa Saint Bernard?

Răspuns Câştigător
| Sophie90 a răspuns:

Da:X:X:Xlove struck
Saint Bernard-ul, salvatorul Alpilor elvetieni, este unul dintre cainii cei mai usor de recunoscut. Desi legenda potrivit careia Saint Bernard-ul cauta si salva persoanele ratacite prin Alpi este adevarata, butoiasul cu coniac din jurul gatului sau este doar un mit.
Ca si in cazul altor rase, adevarata origine a Saint Bernard-ului este invaluita in mister. Se crede ca, cainele pe care il stim noi astazi ar proveni dintr-o rasa de talie mare, foarte veche, disparuta, cunoscuta ca molosul asiatic. Acesti caini giganti au fost imperecheati cu diferite alte rase de caini adusi de romani, atunci cand au invadat Elvetia in primele secole i.Hr. Exista diferite speculatii potrivit carora Saint Bernard-ul s-ar trage din mastiff-ul tibetan.

Saint Bernard-ul este inteligent si loial stapanului sau. Este o rasa puternica, dar tandra si prietenoasa si se pare ca are un al saselea simt in ceea ce priveste detectarea vreunui potential pericol, in special a vreunei furtuni de zapada sau avalanse. Se spune ca Saint Bernard-ul are simtul mirosului atat de fin incat este in stare sa depisteze persoanele ingropate in zapada la cativa metri adancime. Saint Bernard-ul este lent in miscari, rabdator si ascultator.

10 răspunsuri:
| AlexyaLove a răspuns:

Sunt nise caini foarte cumpatati,intelepti,calmi,inteligenti, puternici, curajosi si mai au o multime de calitati.Sunt foarte usor de dresat, foarte frumosi.Pot spune ca sunt prieteni adevarati, foarte loiali stapnilor.Sunt ei cam tacuti, dar cand vine vorba de cei care ii iubesc, care le.au oferit un camin, si care i.au crescut cu multa dragoste si atentie, si.ar da si viata pentru ei! Asta este ceea ce simt eu pentru acesti caini minunati!
http://rasedecaini.com/wp-content/uploads/2009/11/saint-bernard-011.jpg
http://rasedecaini.com/wp-content/uploads/2009/11/saint-bernard-051.jpg
http://rasedecaini.com/wp-content/uploads/2009/11/saint-bernard-0811.jpg

| Sabiina a răspuns:

Daa. love struck [Mai putin cand saliveaza pe mine] Funda?puppy dog eyes

| AleD a răspuns:

Da:X.au niste vecini de la bunicii de la tara.cu toate ca is mari si par f buni de paza pentru ca mai si latra, is de fapt foarte jucausi si frumosi.pacat numa ca lasa cam multa saliva si blanastraight face

| hummer24 a răspuns:

Da numai ca e mare rau laughing

| DarQueen a răspuns:

Iuuui, da, sunt foarte cute happy.
Baftă! happy

| Melindutza a răspuns:

Daaa

| Mimi58 a răspuns:

Da este farte fumoasa aceasta rasa!

| drtractor a răspuns:

Eu vreau coniacul de la gat laughing

| Kaleb a răspuns:

Da.E rasa mea favorita de caine.

| SarahChristophe a răspuns:

Imi place foarte mult, caci Bethoveen din filmele alea haioase este un Saint Bernard. Imi mai place rasa pentru ca este baloasa.