| Georgicuță a întrebat:

Va salut si va rog help me.Astazi s-au implinit 3 zile de la disparitia motanului meu.Am 2 motani(acum mai am doar 1)si 2 pisicute(una maidaneza asa si alta chartreaux). El nu prea pleca dupa pisica dar acum 4 zile se datea la pisicuta chartreaux dar ea e inca mica si nu voia. Ei dorm in casa si hrana este asigurata in permanenta, iar celelalte 2 stateau o ora, doua maxim in casa si le dateam afara.Credeti ca mai exista sperante sa se intoarca dupa 3 zile? Sau i-a venit ziua judecatii? Mentionez ca stau la casa si pe aici sunt oameni d'astia fara viitor si prietenilor mei acum cativa ani imi povesteau ca a lor au fost otravite.Acum mama plange in continuu si azi dimineata a disparut si chartreaux. S-a tinut dupa mama pana la masina si cand s-a trezit tata numai era.sad Ce pot face, mama ii stirga mereu poate or veni, mereu cand eram toti plecati, cand ajungeam erau toti aliniati si asteptau masa.crying Parerea voastra.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Speranţa moare ultima, aşa că există înca speranţa să se întoarcă. Motanii sunt mai vagabonzi, mai ales dacă nu este sterilizat. Eu am avut un motan care a lipsit 2 saptamani! S-a întors dar am avut impresia că a fost închis în beci la cineva ca să le mînance şoarecii, ca era tare slab si amarat!
Cu pisicuţa este însa o problemă! Fiind si mică si frumoasă şi de rasă... poate a tentat pe cineva!

| pyma a răspuns:

Fă niște afișe cu pozele lor și lipește-le prin zonă. Mergi și la cabinetele veterinare și cere-le permisiunea să pui afișe și la ei. Intră pe grupurile care se ocupă cu ajutarea animalelor și postează anunțuri în care să specifici când au dispărut, în ce zonă, dacă au zgardă sau vreun semn distinct după care pot fi recunoscuți și poze cu ei. Oferă recompensă, căci asta își crește cu mult șansa să îi găsești.
Dacă ai cont pe Facebook postează și acolo și roagă-ti prietenii să dea share mai departe; tot pe FB sunt grupuri care au ca scop ajutarea animalelor, caută-le și postează acolo.
http://www.adoptiipisici.ro/
Pe Fb: Asociatia pentru protectia animalelor Robi, Newlifeforanimals România, Asociația Robi.
Întreabă-ți și vecinii, poate știu ceva.
Un sfat: cel mai bine ar fi să le sterilizezi/castrezi.
Mult noroc! Sper să le găsești :).