| AntoniaOrman a întrebat:

Vreau sa adopt un caine. Ce rasa imi recomandati? Preferabil o rasa mai micuta, dar nu conteaza. Daca se poate si un argument de ce ati ales acea rasa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

In primul rând ai putea sa adopti un maidanez sau măcar când iei câinele uite-te la asociații si pe la adăposturi pentru ca si acolo mai sunt de rasa.

In al doilea rând uite câteva rase:
Bishon- este un catel energic si bucuros dar trebuie scos des la plimbare si blana trebuie îngrijită. Acestia sunt obisnuiti si la bloc si la curte happy
Chihuahua- sunt caini frumosi si acestia trebuie tinuti in casa ori afara undeva la caldurawinking
Beagle-sunt caini care sunt obianuiti la casa dar se pot obisnui si la bloc dar trebuie sa ii plimbi mult (1-2 ore) si sunt foarte jucausi
Bulldog francez-sunt caini isteti si acestia trebuie tinuti in casa ori afara la caldura
Bulldog englez-sunt caini Frumosu,jucausi chiar daca altui spun ca este rau el de fapt este jucaus, este si de pază
Shit-zu - este un câine frumos si un caine care ii trebuie îngrijită blana, acestia sunt obișnuiti la bloc dar se pot obisnui si la o casa dar sa stea la caldura adica ori in casa ori afara, undeva unde este cald
Acestia sunt rase mai mici putin spre mediu.

Acum iti voi spune cateva rase medii spre mari:
Chow Chow -este un câine foarte lenes, are limba mov, este foarte blănos.
Labrador-acestia sunt caini frumosi si isteti.Alti oameni au aceasta rasa la bloc, acestia se obisnuiesc ai la bloc cat si la casa dar la bloc trebuie sa fie plimbati mai des
Ciobanesc de bucovina-sunt caini frumosi, jucausi chiar daca altii spun ca sunt rai ei de fapt sunt chiar buni.Pot sa si pazeasca locuinta dar acesti caini sunt si jucausi
Akita inu -sunt caini foarte fideli, foarte isteti si daca sunt ingrijiti bine si si hraniti si iubiți etc. vor fi foarte fideli omului.Acestia nu musca nicioadata dar sunt mici sanse sa muste daca sunt maltratati :/
Hasky-sunt caini care trag la sania si sunt obianuuti cu frigul asa ca daca itti iei unul acesta trebuue sa stea la temperaturi reci happy

Astea sunt doar cateva rase. happy
Sper ca te-am ajutat si o sa te hotarasti ce caine o să-ti iei!

Funda?

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Adopti un caine de rasa? Unde te crezi, in America?laughing Nici nu ai multe optiuni, zi mersi daca gasesti ceva corcituri de rasa de adoptat. Ia un maidanez, din experienta proprie iti spun sa iti iei pui, de cainii mari nu te prea poti atasa, cel putin asa a fost la mine.

| Lawliet14 a răspuns:

Adopt si tu un maidanez!

| bogdanme889 a răspuns:

Ciobanesc Germanhappy Cand e mic e jucas adorabil etc. cand e mare la fel, si daca nu il bati cand e mic o sa te protejeze happy