| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau o chinchilla.
1.Ce trebuie sa ii dau de mancare in afara de fan?
2.Ce ar trebui sa-mi iau? Femela sau mascul?
3. Unde sa ii tin cusca? La mine in dormitor e bine?
Dau funda!:*

Răspuns Câştigător
| BizuBVBArmy a răspuns:

1 L cinchila nu se a fan decat pentru ai toci dinti exista mancare speciala pentru chinchile cu tot ce trebuie in ea
2. Eu am fetita ti-as recomanda baietel femelele sunt agresive cand sunt in calduri
3 Foarte bine dar sa stii cai ii treuie o cusc mare

1 răspuns:
| bety123BBB a răspuns:

Chinchila ar trebui sa manance fan din iarba de calitate ad-libitum (disponibil 24 de ore pe zi). alimentele concentrate ar trebui sa fie administrate in cantitate minima in combinatie cu fan. Se foloseste un amestec concentrat de alimente, astfel incat sa se evite alimentarea selectiva. Orice modificari necesare in dieta ar trebui sa se faca lent, timp de cateva zile pentru a reduce sansa de probleme gastro-intestinale.
Daca chinchilele sunt tinute intr-un spatiu inchis ar fi necesar un supliment de vitamina D3. Sau poti sa ii da morcovi; mere etc sper ca te-am ajutat