| GabrielSMG a întrebat:

Vreau sa-mi iau un amstaff la apartament, face multa mizerie chiar daca-l dresezi bine? roade prin casa? daca roade il pot face sa nu roada? Multumesc! dau funda!

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Orice rasa de caine chit ca este dresat chit ca nu pana pe la 1 an o sa iti roada tot ce prinde, de ce? pentru ca ii cresc dintii si ii mananca gingiile plus ca au multa energie si cauta joaca.
Cat este pui o sa iti faca mizerie, mai ales daca este lasat singur in casa, se plictiseste si se apuca de distrus, mai ales ca au multa energie cat sunt mici, dar nu e neaparat sa faca asa, depinde de temperamentul sau, spre exemplu cainele meu ( este pechinez corcit cu schnauzer) cat era lasata singura imi rodea paturile, si firul de la priza, puii ei mi-au ros mobila si firul de la telefonul fix, cainele matusii mele cat era lasat singur distrugea usile din casa mai ales cea de la intrare( este caniche urias). M-am mutat recent la curte, si am un maidanez de 1 an in tarc, si-a distrus cusca de vreo 4 ori ( dar distrus bine, si-a scos scandurile din cuie), am avut ce face toata iarna.
Un pui de caine este ca un copil, adica cu multa energie si neastamparat care uneori mai si distruge lucruri, dar cu timpul, cand se maturizeaza nu o sa mai distruga nimic.

| Maya06 a răspuns:

Ca sa nu roada tot ce ai pri casa ii poti lua catava jucarii, dar nu ii le da pe toate odata pentru. ca o sa se plictiseasca de ele repede si daca face prostii ia o sticla cu pulverizator, pui apa in ea si il pufai cand trebuie

| PisicutzaTha192 a răspuns:

Trebuie doar sa il dresezi

| xxToxicLovexx a răspuns:

Daca il dresezi nu face rele..si o sa roada la inceput dar trebuie sa ii iei jucarii de cauciuc.

| romik50 a răspuns:

Nu face multa mizerie si nu roade daca e dresat.Eu am avutlaughing)