| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor,prietena mea cea mai buna a venit peste mine in magazin unde lucrez si m-a facut de tot rasul cu dovezi. Mentionez ca eu in trecut am lucrat la videochat si a intrat in magazin peste mine a chemat sefa si ea aratat tot. Sa intru in pamant de rusine. Ne am certat si sa razbunat pe mine. Ce pot face? Am ramas fara munca si cu o imagine foarte proasta in ochii unora.La politie daca merg nu cred ca rezolv mare lucru.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Acea fosta prietena are un caracter josnic, tu ai proceda la fel? Dar ce fel de persoana ești? Dacă ai o prietena strângi dovezi despre ea cu care sa i poți face rău? Asta e adevăratul caracter josnic nu ce a făcut ea. Ea nu a deranjat pe nimeni dar prietena ei e o turnatoare, paracioasa, o răzbunătoare care a șters cu buretele tot ce a fost bun, asta e ceva de condamnat și oameni de genul. Când ești prieten cu cineva și acel prieten are încredere în tine sa ți spună tot ce are pe suflet iar tu vrei doar sa o ataci cu ce ști despre ea nu meriți sa ai prieteni ești de joasa speță. Și dacă te cerți ce a fost pana atunci rămâne secret după cerata poți face ce vrei, asta înseamnă să ai caracter

43 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Nu iti face griji pentru ca nu ai omorat pe nimeni, videochatul nu e chiar asa de condamnat si fosta sefa e o proasta.Nu ai de cine sa te rusinezi, strainii nu conteaza si prietena nu a fost prietena nici inainte.Munca ca aia e peste tot nu plange dupa ea.Lasa treaba asa cum e mai bine

| gabicoo a răspuns:

Revii la videochat! E logic!

Chiar nu te înțeleg! Ai fost petardă rămâi petardă! Acuma ce vrei? Să pozezi în fată mare?

| BlackLight1987 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci! Sunt consecințele faptelor tale.
Ține capul sus, toți am facut greseli in trecutul nostru. Important este prezentul și mai ales viitorul. Din orice experienta învățam câte ceva, din asta ai vazut cine iti este prieten cu adevărat. Important este sa nu mai repeți greșelile trecutului, sa iti alegi cu grija prietenii și să fii sinceră cu tine însuți și cu cei din jurul tau.

| Deasonyka a răspuns (pentru Raducons):

Mulțumesc tare mult, chiar mi'ai ridicat moralu. Doar ca nu inteleg ce treaba are sula (sefa) cu prefectura. Atata timp cat munceam imi faceam treaba si eram ok nu vad de ce a trebuit sa recurga la un asemenea gest. Iar eu pentru aparararea mea nu pot face mare lucru

| Deasonyka a răspuns (pentru gabicoo):

Te rog frumos sa te potolesti. Nu stii nu vorbi. Repede la aruncat si la jignit. Macar daca ai primi ceva bani din asta

| BuLaNNNeL a răspuns:

Se fac bani din videochat? big grin

| Deasonyka a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Daca vrei raspunsul meu sincer, nu as mai repeta experienta niciodata.

| Raducons a răspuns (pentru Deasonyka):

Chiar era ok dar sefii asti sunt prosti in mare parte ce sa facem.Stii vorba, un picior in fund un pas inainte

| Bizon95 a răspuns (pentru Deasonyka):

II FACI RECLAMATIE LA SEFA, pentru ca te-a dat afara fara un motiv valid, de gen "nu poti sa iti faci treaba", si daca e patroana magazinului tot poti sa ii faci reclamatie

dupa care ii faci plangere pentru injurii si calomnie "prietenei", WTF?!? si te duci pana in panzele albe pentru ca din cauza ei ti-ai pierdut jobul, DECI AI AVUT DE SUFERIT

sa lucrezi la videochat NU E ILEGAL IN NICI UN FEL, iar daca le-ai jenat moralitatea lor RIDICOL de sensibila, atunci sa taca si sa inghita ca NU sunt zeii tai sa poata sa se rahateasca pe tine doar ca asa vor ele!

daca nu iti permiti un avocat, te sfatuiesc SINCER sa pui 2 intrebari aici pe TPU, una pentru sefa si una pentru prietena, sunt MULTI care stiu legea pe aici si iti dau un sfat corect (eu doar banuiesc, si deduc logic, dar exact ce si unde, nu prea stiu, reclamatia sefei ar trebui facuta la protectia muncii, iar pentru prietena la politie... sau actiune civila, care e mult mai complicat, dar ai dovezi si martori)

| Mogiojojo a răspuns:

Ca sa-ti fac un compliment chiar ai fata de videochat-ista. Buun. Cand tu faceai chestia asta stiai exact la ce te expui. Ce? Ti-e rusine acum? Asuma-ti trecutul cum facem cu totii.

| brokxy a răspuns:

Video chat nu mi se pare ceva rau de vreme ce e online tot si nu e fizic. Deci ai putea sa cauti alt loc de munca. Si prietena ta e un om de cea mai joasa speta. Ce o intereseaza pe ea ce ai facut tu in trecut?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca ai facut activitatea asta nu este un motiv valid si legal de desfacere a contractului individual de munca si poti da firma in judecata pentru asta si precis o sa castigi.
De asemenea o poti da in judecata pe asazisa prietena, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la propria imagine si sa-i ceri daune morale de vreo 10.000 lei.

| Raducons a răspuns (pentru Mogiojojo):

De ce e eronat raspunsul meu mă?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Deasonyka):

Dpdv moral, financiar? Dea-lungul anturajului meu (unul foarte cult) laughing, am cunoscut si domnite ce făceau videochat, dar spre deosebire de tine, ele erau mandre cu ce făceau. Plus bani, dar stând de vorbă, in timp am aflat ca pe lângă "activitatea video" se culcau si cu clientii lor, asta nu mai e videochat e direct prostituție. Cred.

| Yurisa a răspuns (pentru Bizon95):

Din cate stiu eu de prin 2016 calomnia nu mai e considerata fapta penala deci țeapă laughing cauta pe net eu parca asa am auzit

| Deasonyka a răspuns:

Deci pana la urma ce pasi sa urmez si cui sa ma adresez? Pe cine sa dau in judecata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Deasonyka):

Poți să îl reclami la admine să îl atenționeze și să șteargă postarea lui.

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, faptele noastre ne pot urmari intreaga viata (mai ales barfele rauvoitoare).

Pe langa cele enumerate mai sus, as da in judecata si "prietena" pentru difuzarea fara drept a unor materiale media (nu ti-a platit nimic pentru acel material, doar a copiat-o de pe internet, dupa care LE A DAT MAI DEPARTE pentru a obtine "foloase".

Cu un avocat bun poti da lectie usturatoare atat angajatorului, cat si "prietenei".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Pe aia numai prietenă nu o poti numii, dar de ce a facut asemenea gest? Tu ai deranjat o cu ceva? Pentru că asta pare o reglare de conturi, este nasol sa te razbuni pe cineva asa sa te răcorești, fara sa îi pese ca tie ti a facut un mare rau, si ce dacă inainte ai facut videochat? Ai facut ceva sa faci un ban, ok poate nu era chiar ce a mai bună meserie dar măcar ai facut ceva, iar aceasta "prietenă" trebuia sa astepte sa termini programul de muncă, si cand erai liberă ar fi trebuit sa discute intre 4 ochi cu tine nu de față cu toti, degeaba mergi la politie, ei nu rezolva cazuri complicate cum a fost caracal, dar totuși nu inteleg, de ce șefa te a concediat? Ce treabă avea ceea ce ai facut tu înainte, cu ceea ce faci in prezent? Mergi luni la șefa ta si discută cu ea doar voi două tu si ea, si încearca sa i ti recîstigi locul de muncă, asigură o ca esti o fată serioasă muncitoare si ca tot ce a zis prietena ta despre tine sunt minciuni, dar trebuie sa mergi luni la prima oră sa discuti cu sefa, sefa ce varsta are e de seama ta? Adică tînără? Te intelegi bine cu șefa? Daca tu stii ca ai gresit cu ceva roaga ti sefa sa te ierte sa i ti mai dea o șansă. Eu i ti doresc succes.

| Dalmore a răspuns:

Mama, zici că cine știe ce funcție aveai de avea vreo treabă trecutul tău de videochatista cu jobul de casiera laughing. Îmi imaginez că se așteaptă să-i vina numai angajate cu facultăți de top și mii de realizări în domenii jmek. Eu as da-o in judecată.

| RAY a răspuns:

Nu avea dreptul sa te dea afara, ce ai facut tu in trecutul tau e treaba ta, pe ce motiv tea dat afara?

| RAY a răspuns (pentru Deasonyka):

Daca vrei raspunsul meu sincer, nu as mai repeta experienta niciodata.

de ce?

| Simpatic a răspuns:

Sefa ta a procedat gresit, nu conteaza trecutul ci prezentul, atata timp cat nu lucrai la o institutie a statului caruia ii puteai denigra imaginea fata de cetateni prin fost ta preocupare, NU AVEA NICIUN DREPT si chiar te poti adresa ITM-ului cu o cerere in care sa explici ca ai fost data afara pe nedrept!
Esti in Romania sau Moldova, unde ai fost anagajata?
Mergi la ITM si scriele, bine nu ca ai facut videochat ci ca o persoana cunoscuta a aratat niste poze si filmulete nud cu tine de ex.
Legea romana este de partea ta si nu are dreptul sa te dea afara, ba din contra in urma unui control al inspectorilor itm iti garantez ca te angajeaza din nou asta daca mai vrei tu.
Daca nu vrei sa te mai intorci nu are rost sa depui niciun act la ITM.
@ lasati fata in pace e un mare plus ca a facut videochat si a recunoscut, si nu o mai indemanati sa faca aceasta forma sau alta forma de prostitutie!
A scris unul cu trecut rau famat prezent colindator.Nu conteaza daca in trecut ai talharit oameni momentan poti fi si CEO al unei multinationale. deci nu au drept sa judece un om daca te-ai schimbat.
Din pacate cele ca tine de obicei recidiveaza, mai ales ca esti si frumusica si din rep.moldova happy

| simpluone a răspuns:

Depinde cat de mult tii la locul ala de munca. Ai putea sa mergi sa stai de vorba cu sefa din nou cand totul se calmeaza, insa acolo din pacate te va urmarii trecutul pentru ca este cunoscut. Ai putea sa dai in judecata etc. insa sunt bani aruncati pe fereastra, sunt moduri in care chiar daca sunt obligati sa te reprimeasca in post vor face in asa fel incat iit vei da tu demisia curand. Nu e un capat de tara pierderea unui job. Te pui si cauti altul. Cat despre prietena este bine sa o avertizezi prima data, a doua oara o poti tara prin tribunale. Nu e important faptul ca este posibil sa nu castigi doar tracasarea ei prin tribunale cu cheltuielile aferente o sa o sperie. Dar trebui totusi sa-i dai o a doua sansa chiar daca a ta tocmai s-a spulberat, asta ne face umani!

| danbnz a răspuns (pentru Simpatic):

Frumuşica e de fapt un "frumuşel cu cocoşel" din Bacau:

https://www.tpu.ro/......na-foarte/

https://www.tpu.ro/......era-plina/

| Simpatic a răspuns (pentru danbnz):

Ups, am uitat a si baietii fac videochat happy

| Adry05 a răspuns:

Trebuia să te gândești la asta când ai acceptat modu „curat" de prostituție. Brusc îți e rușine de ce făceai? că pun pariu că atunci când lucrai te băteai cu pumnu în piept că fci muncă ca oricine și nu e nimic rușinos și ai mândrie și bla bla vrăjeli de astea cu care adorm în minte videochatistele

| gabicoo a răspuns (pentru danbnz):

Ahaaaaa! Mersi fratele meu!

Se pot trage 2 concluzii:
1 - frumușelu' și-a tăiat kokoșelu' și acum e fetiță! Oauuu!
2 - se plictisea și ce și-a zis hai să fac mișto de fraieri și să bag o lacrimogenă! Și fraierii au înghițit momeala cu tot cu undiță! Și tot ăia mă evaluează pe mine cu eronat și nefolositor!

| danbnz a răspuns (pentru gabicoo):

Ma uitam pe profilul lui la intrebari ca sa-mi dau seama cum e omul, ceva parea dubios in toata povestea aia de mai sus... asa am dat de "cocosel".

Sincer, nu il demascam daca nu-mi dadeam seama ca asta isi bate joc de oameni.

Sa zicem ca ii inteleg pe unii de pe net care se dau drept altcineva, dar de aici pana la a ma face sa-mi pierd timpul aiurea cand eu incerc sa te ajut, si tu te distrezi pe seama asta in timp ce te scarpini la bilute... e de neacceptat.

| 1231242 a răspuns:

1. De ce cocoșul meu o numești cea mai bună prietenă încă?
2. Cum de a avut acces la așa ceva, adică la poze?
3. Dacă ai făcut pentru că ai avut nevoie de rău de bani, sincer mai bine așa, decât să faci altceva mai rău.
4. Nu ar fi trebuit să afle/să-i fi spus prietenei
5. În România e periculos, să ai vreo tunsoare mai nonconformistă, darămite așa ceva.
6. Du-te și minți că te-a obligat cineva sau a trebuit pentru mama bolnavă etc. și dă-o în gât, cât despre șefă, te-a dat afară că o să se zvonească că angajează kurve sau te mai miri ce, după cum spuneam e România.