| AllanClare a întrebat:

Am nevoie de viza pentru a sta in Spania 3 saptamani, ca turist?

11 răspunsuri:
| HeyMan a răspuns:

Nu, doar cu buletinul ajungi acolo.

| Giocodimano1 a răspuns:

Nu

| AllanClare explică:

Mersi!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru HeyMan):

Nu poate ajunge cu buletinul. Nu este voie sa treci granita cu buletinul. Doar cu Cartea de Identitate si buletine nu se mai fabrica din 2002. Uita-te la "note": http://www.voiajuri.ro/info/acte-necesare.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai avea nevoie de viza pentru o tara membra UE?

| HeyMan a răspuns (pentru Salontanul):

Carte de identitate = buletin

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru HeyMan):

Mai citeste legea inainte de a-mi da mie sfaturi. Ti-am dat un link in care se specifica foarte clar ca nu se poate iesi din tara cu buletinul. Daca nu citesti vei ramane tot asa. Vaca cu boul sunt tot acelasi animal dar nu sunt identice.

| HeyMan a răspuns (pentru Salontanul):

Bai omule, cum sa nu se poată ieși din tara cu buletinul? Tu te auzi? Eu sunt în Germania și ghici cu ce am venit aici? Cu buletinul doar. Și dacă nu știai, citește pe buletinul tău dacă ai, ca se mai numește și Carte de Identitate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru HeyMan):

Bai sa-i spui cui te-a facut needucatule! Citeste legea si nu mai vorbi tampenii. Este vorba de OUG 97/2005. La articolul 12, alin 2 scrie asa: " In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin act de identitate se intelege cartea de identitate, precum si cartea de identitate provizorie si buletinul de identitate, aflat in termen de valabilitate. " Deci zice "si buletinul" nu "sau buletinul". Habar n-ai cu ce ai iesit din tara. Ai iesit cu CI nu cu buletin. Ori habar n-ai de limba romana. Chestia este ca legea este din 2002. In 2005 s-a bagat in plus cartea electronica. http://www.dreptonline.ro/......romani.php Mai citeste si nu ma invata pe mine care-s mai batran ca tine cu mult si am fost invatat sa citesc legea inainte de a vorbi. Asa ca "Ghici? Cu ce ai plecat? Cu Cartea de Idenntitate!" Buletinul se aseamna cu pasaportul.

| HeyMan a răspuns (pentru Salontanul):

Bine nenea