| eeeeeeeeee a întrebat:

Am o colega de camera pocaita care cat e ziulica de lunga lalaie cantari din alea despre dumnezeu fara nici un dumnezeu.pe mine ma cam enerveaza chestia asta dar mi-e oarecum sa-i zic, oare ea nu se prinde singura? cand mananca, nu se sfiieste sa dea volumul mai incet la televizor(da' ce, sa asculte ea chestii dintr-astea "din lume"?), dar mie nu-mi da de ales si ma forteaza sa stau toata ziua cu castile in urechi si sonorul la maxim.cand asculta "radio vocea evangheliei nu e asa un mare chin, dar ma enerveaza ca trebuie sa il ascult si eu, cand si ea are casti(dar ei ii fac rau.probabil isi inchipuie ca eu sunt mai rezistenta). am uitat sa zic ca je nu fredoneaza melodii "pacatoase" din respect, dar oare n-ar trebui sa incep si eu sa zbier? ce-i de facut?

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o vorba: "Libertatea ta se opreste acolo unde imi incalca Libertatea mea", in afara de ai da cu casetofonul/boxele de cap, ai putea sa faci un mic efort si sa iti modifici pentru o saptamana programul de somn, astfel de scoli dimineata, cand ea doarme, si cauti ceva house, si asculti si tu, daca comenteaza ii zici ca asculti si tu ca sa nu adormi, si daca se crizeaza (sigur se va criza) ii amintesti ca si ea asculta muzica toata ziua, muzica care pe tine te zgarie pe creier, si tu o suporti, asa ca fie te suporta, fie isi schimba rutina zilnica.
Metoda aceasta a fost testata de mine cu un succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa inceteze. vorbestei si explica-i nu cred ca nu te va intelege. e chestie de respect colegial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ar fi sa intelegi ce-ti transmite mesajul cantarilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa asculti mai bine cuvintele de la radio sau telvizor bineinteles despre dumnezeu pentru ca ie frumos dare iti spun ceva nu ascult ce spune alti asculta inima da pentru ca dumnezeu stie ce face asa ca nu drebe sa de inerviaza lucrurile lui dumnezeu mai bine lasa pe guta si pe salam ca nu iei iti ta pinea caci dumnezeu sper ca te-am ajutat cu ceva domnul cu dine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti cunosc colega, nu te cunosc pe tine, insa stiu un lucru incercatzi fiecare din voi sa ganditzi inainte sa scrieti un raspuns. daca cineva are ceva de pierdut aceeia sunteti voi cei care nu credeti si nu vreti sa acceptati.nimeni nu zice vino la pocaitzii(baptisti, penticostali, adventisti etc.)pocait = a-ti recunoaste pacatul din viata ta si sa nu-l mai faci.nu neaparat un cult anume. si un ortodox poate fi pocait.recunoaste-l pe Dumnezeu ca El e acela care in fiecare zi iti da lumina ochilor si un acoperish deasupra capului si sa-I multumesti pentru tot ce ai. Ar fi prea sec noi sa murim si atat, sa nu mai existe nimic dupa moarte.Reincarnarea e EXCLUSA.Deci daca u crezi ca faci bine sa iti eviti colega treaba ta.insa sa stii un lucru:suntem oameni si nu suntem nemuritori, intr-o zi amandoua veti muri.atunci colega ta daca a crezut in ISUS si a trait cum traieste ea realizeaza ca s`a inshelat nu a pierdut nimic insa tu, daca realizezi ca ar fi trebuit sa traiesti ca si ea, ai pierdut TOTUL.nu as vrea sa supar pe nimeni.insa trebuie sa stim ca avem un DUMNEZEU puternic, care ne iubeste neconditionat care L`a dat pe Unicul Sau Fiu pe Isus Hristos ca noi sa avem viata vesnica, dar El este si un FOC MISTUITOR.Domnul Dumnezeul Nostru sa va lumineze pe fiecare in parte. iar daca vrea cineva sa comenteze e liber sa o faca, oricum nu voi mai vedea comm-ul pentru ca asa fost randuit sa vad textul acesta odata, sa scriu cuvintele acestea si sa dispar. daca macar unul din voi sau chiar tu care ai pus topicul asta te vei gandi mai bine ai castigat mult! Roaga-te lui Dumnezeu sa iti arate el Credinta adevarata si ADEVARUL nu ce vor sa te invete oamenii, sa te invete ce vrea EL! Domnu sa va lumineze pe toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaieste si tu si asculta cuvantul domnuli si nu te inerva pentru ca nu-i frumos in fata donmului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuen sa fi calm si sa nu te inervez pentru ca este bine sa fi pocait si sa asculti cuvantul domnuli dar ce mesaj urat tau trimus colej tau u trebunea sa intebi de numean ce este in inima ta spune la dumnezeu si el int sacimba viata ta si vei vedea ce este pocainta si cant verei sa te pocaieste este tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaiestete si nu o sa iti para rau

| realitate a răspuns:

Bine 2 sfaturi am 1 ori i spui frumos ma te rog intelegema ca nu mai pot sau taiei basu am de invatat se poate mai incet 2 da muzica la maxim cand o auzi canta si tu in gura mare laughing si ai ales fa galagie cand doarme laughing

| nata a răspuns:

Am si eu un raspuns pentru tine nu cauta so inpiedici pentru ca ia a gasit fericirea adevarata si tu ai nevoie de DUMNEZEU si vreau sa descizi in biblie la evangielia dupa ioan cap 3; 16 unde zicie asa findica atit de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul lui fiu, pentru ca orcine crede in el, sanu piara ci sa aiba viata vecnica. si eu sunt crestin si am gasit fericirea prin MINTUITOTUL ISUS CREISTOS