| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă
Nu mi funcționează wifi-ul
Apare ca este conectat la reteaua pe care o am, dar de fapt nu este.ce sa faaaacccc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Opreste pentru un jumat de minut wi-fi-ul, dupa care conecteaza-l din nou (in setari). Din 2-3 incercari ar trebui sa mearga.
Daca nici dupa cateva incercari nu merge, scoate routerul din priza pentru un minut, iar dupa inca un minut incearca din nou.
Daca nici dupa aceste manevre nu functioneaza, atunci sterge conexiunea si conecteaza-te din nou cu parola.
In ultima instanta incearca si la un alt router de la o cunostinta. Daca nici acolo nu merge, atunci aparatul tau este defect.

4 răspunsuri:
| Jdjsjshdhjkqowidhbxbx a răspuns:

Închide și deschide wifi-ul, și mie mi s-a întâmplat.

| marihen a răspuns:

Nu mergeee, chestia e ca pe laptop apare ca este conectat, dar de fapt mai e o retea*pe care nu o cunosc, e ceva cu DNS!*

| marihen a răspuns (pentru Bula):

Mai apare o retea care e conectata*nu o cunosc, e ceva cu DNS!*

Bula
| Bula a răspuns (pentru marihen):

Deconecteaza TOATE retelele conectate, dupa care astepti 10 secunde si te conectezi DOAR la reteaua ta.

Reteaua cu DNS poate fi un hotspot de pe un telefon din apropiere. Daca nu este conectat la internet, atunci degeaba esti conectat la el, e ca un prelungitor care nu-i bagat in priza... happy