| Alyn4U a întrebat:

Care profil este mai bun: Electric - Colegiul Elie Radu sau Protectia Mediului - Colegiul Toma Socolescu? Cu ce meserii ies la final si la ce se da bacul? Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De la Protectia Mediului ieşi "Tehnician ecolog si protecţia calitaţii mediului"; iar de la Electric ieşi "Tehnician în instalaţii electrice"!

La ambele specializări dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

1 răspuns:
| tioan a răspuns:

Nu cunosc colegiile respective, dar eu am urmat profil energetic (tot despre electricitate am invatat, legari, teoreme si etc), iar acum fac facultate de profil energetic si din cate stiu ca electrician se gasesc posturi. Eu iti recomand sa mergi pe profilul electric, la protectia mediului nu stiu cu ce ai putea sa iesi in cap de acolo...