| daculliber a întrebat:

Are cineva idee la ce presiune rezista o valva auto? Adică, daca sudez una la un rezervor, la ce presiune ar crăpa valva?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Valva nu 'crapă'; însă nu pot spune la fel despre ventil sau (mai ales) sudură.

| daculliber explică (pentru mihai69):

Tine 10 bari?

| mihai69 a răspuns (pentru daculliber):

Sudura sau ventilul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iei una serioasa, tine 10 bari fara probleme. Serioasa fiind metalica (complet metalica, sau cu metal pe interior).
Eu trebuie sa schimb valvele unor jante reparate de cateva luni, ca de proaste ce sunt, s-au deformat, una s-a si rupt, la nici 3 bar. Nu am mai vazut asa ceva.
Pentru cei interesati, evitati vulcanizarile Radburg... A 3-a oara cand merg, a 3-a paguba. Prima data mi-au indoit o janta.

| badpanda a răspuns:

Crapa rezervorul si valva nu are nimic.