| daηă a întrebat:

Azi dau teza la română şi nu găsesc subiecte.Am căutat pe didactic.ro şi nu am găsit nimic. Îmi puteţi da câteva modele? (sunt clasa a 6-a)

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Descarca fisierul de aici :
http://www.didactic.ro/......vi-a-sem-i
sau citeste-l aici :

NUMELE ŞI PRENUMELE……………………………………………………… DATA………….
CLASA a VI-a … NOTA………….

LUCRARE SEMESTRIALĂ SCRISĂ LA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
-semestrul I –
( 10 x 6 p.) Se dă textul:

După ce trecu afară de împărăţia tatălui său şi ajunse în pustietate, Făt-Frumos îşi împărţi toată avuţia pe la ostaşi şi, luându-şi ziua bună, îi trimise înapoi, oprindu-şi pentru dânsul merinde numai cât a putut duce calul. Şi apucând calea către răsărit, s-a dus, s-a dus, s-a dus, trei zile şi trei nopţi, până ce ajungând la o câmpie întinsă, unde era o mulţime de oase de oameni, se opri.
Stând să se odihnească, îi zise calul:
- Să ştii, stăpâne, că aici suntem pe moşia unei Gheonoaie, care e atât de rea, încât nimeni nu calcă pe moşia ei, fără să fie omorât. A fost şi ea femeie ca toate femeile, dar blestemul părinţilor pe care nu-i asculta, ci îi tot necăjea, a făcut-o să fie Gheonoaie; în clipa aceasta este cu copiii ei, dar mâine, în pădurea ce o vezi, o s-o întâlnim venind să te prăpădească; e grozavă de mare; dară să nu te sperii, ci să fii gata cu arcul ca să o săgetezi, iar paloşul şi suliţa să le ţii la îndemână, ca să te slujeşti cu dânsele când va fi de trebuinţă.
Se deteră spre odihnă; dar pândea când unul, când altul.
( Petre Ispirescu - Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte )

1. ( 4 p.) Găseşte în text un cuvânt conţine diftong şi unul care conţine hiat.
2. ( 4 p.) Desparte în silabe cuvintele :,, împărăţia’’,,, ostaşi’’.
3. ( 4 p.) Precizează câte sunete sunt în cuvintele :,, Gheonoaie’’,,, aceasta’’.
4. ( 6 p.) Alcătuieşte familia lexicală a cuvântului "om" ( 3 exemple).
5. ( 6 p.) Transcrie din text un cuvânt compus şi unul derivat.
6. ( 6 p.) Realizează diminutive de la cuvintele :,, cal’’,,, tată’’.
7. ( 6 p.) Stabileşte antonime pentru cuvintele :,, înapoi’’,,, a se opri’’.
8. ( 6 p.) Demonstrează omonimia cuvântului,, zi’’ alcătuind două enunţuri.
9. ( 6 p.) Identifică din text un verb la modul gerunziu şi un verb la modul indicativ, timp perfect compus.
10. ( 6 p.) Menţionează conjugarea fiecăruia dintre verbele :,, trecu’’,,, luându-şi’’,,, a putut’’.
11. ( 6 p.) Conjugă un verb ales din textul dat la : a) modul imperativ, pers. a II-a, sg.; b) modul condiţional-optativ, timp perfect, pers. a III-a plural; c) modul supin.
12. ( 6 p.) Indică valoarea morfologică a cuvintelor subliniate din fragmentele :,, unde era o mulţime de oase de oameni’’,,, s-a dus’’.
13. ( 6 p.) Precizează modul de expunere utilizat în primul paragraf al textului dat.
14. ( 6 p.) Transcrie un fragment de maxim 10 cuvinte prin care să dovedeşti existenţa unui narator în textul dat.
15. (12 p.) Realizează rezumatul textului dat.
Se acordă 10 puncte din oficiu. Timp de lucru : 1 oră
SUCCES!