| Hshsbajdja a întrebat:

Buna,am 15 ani si sunt in Anglia. As vrea sa plec in Romania singura si vreau sa stiu daca se poate. Cand ajung acolo pot sa trec fara nici o problema sau trebuie sa ma astepte cineva in varsta de 18 ani? Sau unul din parinti?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista conditii la intrarea minorilor, cetateni romani, in Romania, ci doar la iesirea acestora! La intoarcerea ta in Anglia vei avea nevoie de insotitor major si o declaratie notariala semnata de ambii parinti ---- vezi "conditii de iesire din tara cetatenii romani minori" pe site-ul Politiei de frontiera: https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cetatenii romani de orice varsta se poat intoarce in tara fara insotitori dar nu stiu care-s regulile de la aeroport, daca te lasa in avion fara declaratie notariala de la parinti.

Bula
| Bula a răspuns:

La trecerea frontierelor ti se vor cere actele, tie, sau insotitorului tau.
Fara, nu te vor lasa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, te poţi întoarce singură în România şi nu mai ai nevoie de nimic în afară de C.I. sau Paşaport valabile!

Dar, dacă vrei să mergi ( iar ) în Anglia, atunci ai nevoie de Declaraţia Notarială dată de părinţi + însoţitor major!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| LiveTheMoments a răspuns:

Nu prea poti dar ai sanse trebuie facute multe hârtii si da trebuie sa te astepte cineva

| Salontanul a răspuns (pentru LiveTheMoments):

Daca esti cantareata vezi-ti de cantatul tau si nu da raspunsuri aiurea pentru a nu deruta oamenii. Citeste ce raspuns a dat alessia5158 si vezi ca se poate.

| Hshsbajdja explică:

Va multumesc frumos. Exista cumva posibilitatea sa ma opreasca la aeroportul din Romania daca nu ma astepta un parinte? Sau poate veni oricine sa ma astepte?

| mihai69 a răspuns (pentru Hshsbajdja):

Depinde - unele companii aeriene solicită la plecarea unui minor neînsoțit ca persoana care îl conduce la aeroport (părinte sau tutore) să completeze un document prin care să declare că vei fi așteptat/ă pe aeroportul de destinație de către o (altă) persoană majoră care te va prelua. Dacă acea persoană NU se prezintă, vei fi returnat/ă pe aeroportul de plecare, pe cheltuiala ta / părinților.
Verificați pe saitul companiei aeriene cu care vii ce condiții au pentru minorii neînsoțiți.