| Mia010 a întrebat:

Am de facut un proiect la tehnologie despre aparate care folosesc energia electrica! Ma puteti ajuta?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
viziteaza casa in care locuiesti, incepand de la intrarea in casa (soneria), apoi fiecare incapere (nu uita sa explorezi tavanele: becurile), poate ai consumatoare si pe balcon sau in gradina (masina de tuns iarba)... nu uita ca toate aparatele noastre (menajere - lanterna - si electromenajere - nu uita aspiratorul de praf - cat si cele de petrecerea timpului liber - calculator, mp3, telefon fix alimentat, etc. nu ti le dau pe toate, cauta-le prin casa!) sunt in principal consumatoare de energie (folosesc energia).
Fa o lista in principal cu toti parametrii electrici care sunt marcati pe fiecare eticheta existenta pe aparatul insusi, apoii ii vei grupa pe categorii de consum mai mic sau mai mare. Atentie la Concluzie. Concluzia poate fi sub forma de text si completata sub forma de grafic, pe ora, pe zi, pe luna, pe trimestru, pe an.
Succes la proiect.