| 1q2w3e4r5t6y7u a întrebat:

Buna,care din mierea de tei si mierea de floarea soarelui este mai buna si sanatoasa? Dau fundita va promit!

3 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

Mai bună, consider cea de tei.
Sănătoasă... ambele sunt sănătoase, dar difera puțin gustul.

| kzd a răspuns:

Cred ca mierea de tei.

| Barburiceanu_Teodor_1988 a răspuns:

Miere de tei: happy

Mierea de tei are calitati linistitoare fiind prescrisa si in afectiunile sistemului nervos si in insomnii, fiind un bun si natural sedativ nervos.

Miere de floarea soarelui: happy

Mierea de floarea soarelui este unul dintre sortimentele cele mai bogate in glucoza. Din aceasta cauza, cristalizeaza foarte repede, uneori chiar in faguri. Culoarea ei este galbena, in nuante de la auriu pana la mustar.
Gratie lecitinei, care se gaseste in forma pura in mierea de floarea soarelui, acest tip de miere ajuta la intarirea memoriei si dezvoltarea intelectului. In compozitia sa intra si vitamina PP, ceea ce o face sa fie recomandata persoanelor cu afectiuni ale aparatului cardio-vascular. Mierea de floarea soarelui ajuta si la reglarea tensiunii arteriale si activeaza circulatia sanguina.
Mierea de floarea soarelui e recomandata si pentru stimularea imunitatii. Este energizanta si afrodiziaca, se recomanda persoanelor surmenate atat fizic cat si intelectual si are actiune diuretica.

Eu spun floarea soarelui. happy Ti-am dat si motive!