| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu cateva pareri despre cum afecteaza internetul creierul uman, gandirea in general? Daca stiti si site-uri cu informatii de genul ar fi de ajutor happy

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Gandirea o afecteaza in multe feluri in functie de site-urile pe care le accesezi. Daca stai mult pe site-urile de socializare, cum ar fi Facebook-ul, incepi sa te baricadezi intr-o lumea virtuala, sa iti faci prieteni virtuali si sa nu mai ai nevoie sa interactionezi cu ceilalti fata in fata. Incepi sa creezi o imagine virtuala despre tine pe care si tu o crezi, iar stima de sine creste sau scade in functie de cate like-uri primesti. Este un pic mai complicat si ar fi mult mai mult de explicat, pe tema retelelor de socializare.
Uneori in cazul jocurilor pe calculator Internetul poate cauza dependenta, la fel, persoanele se inchid in lumea lor si nu mai simt nevoia de socializare directa. Este adevarat ca uneori jocurile pe calculator, pe o perioada indelungata si de la caz la caz imbunatatesc reflexele si gandirea strategica, insa de multe ori priveaza socializarea.
Cat despre gasirea informatiilor, Internetul, creste comfortul, oamenii nu mai cauta in carti si cauta 2 cuvinte pe Google. Prin Internet avem un acces mult mai mare la informatii, decat aveam in trecut si o posibilitate mult mai mare de a gasi informatii, insa oamenii nu mai au rabdarea pe care o aveau sa caute, deci intr-un fel incurajeaza lenevia. Un exemplu ar fi cautarea rezumatelor sau filmelor pe net, atunci cand pentru scoala ai ca tema citirea unei carti.

2 răspunsuri:
| Linda18 a răspuns:

De exemplu nu mai gandesti singur ci pui intrebari stupide pe TPU!

| YouMe a răspuns (pentru Linda18):

Corect laughing m-am informat totusi, insa mereu caut si pareri diferite happy