| ZapaciLaa a întrebat:

Buna~!
Mi s-a infundat o ureche si cred ca de la raceala. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ori de la raceala, ori ai un dop. Te duci la un doctor, un dispensar acoalea langa tine, si ceri sa ti se faca un control, nu cred ca te costa nimic. Daca ai un dop, se scoate foarte usor. Iti zic si cum ca sa nu te sperii... Se ia o injectie putin mai maricica, dar fara ac, si se introduce partea prin care iese apa in urecea cu pricina (cum am zis, acul nu se pune la chestii dasteea). Apa din seringa normal o sa fie calduta, iar doctorul, iti apasa usor pe injectie sa-ti intra apa in ureche si ese dopul. Dopul este facut foarte aproape de timpan si de aia tu nu prea poti sa-l scoti. Dar trebuie mai intai sa te duci la un control la doctor sa nu te apuci singura sa-ti dai cu apa in ureche, ca daca nu ai dop iti poti ranii timpanul. Dopul este o acumulare mai groasa de "ceara" langa timpan

| elenaaxdd a răspuns:

Asigurate ca nu ai otita ca asa incepe!

| titi a răspuns:

Descantece tongue