| caian a întrebat:

Pe iphone 4 se poate instala siri?(nu neaparat de pe app store)

1 răspuns:
| valentino52 a răspuns:

In appstore nu exista Siri. Siri vine nativ cu iOS 5 numai pentru iphone 4s si acum o versiune imbunatatita pentru iphone 4s si 5 pe iOS 6. Siri nu este un "program" care sa il instalezi in telefon ci o retea de calculatoare prin Statele Unite cu care tu vei face trafic de date tot ce spui este trimis la ei. Daca nu ai conexiune la internet si o intrebi pe Siri ceva nu o sa mearga. Deci ceea ce incerc sa spun este ca nu e ca un joc/program care poate fi piratat. Pentru a te conecta la "serverul Siri" iti trebuie un certificat care fiecare telefon 4s si 5 il are. De la inceputul anului Rusii au facut un Siriport, un server paralel si au incercat sa introduca cat mai multe din intrebarile si raspunsurile originale. Practic acest program "imita" Siri-ul original. Era o bataie de cap sa il faci sa mearga si intr-un final mie mi-a dat Iphone 4-le peste cap si aproape l-a stricat. Nu mai zic ca l-a ingreunat si nu se mai aprindea dupa ce a inceput sa vibreze 1 minut incontinuu. Am facut restore la telefon si norocul meu a fost ca era neverlocked, daca telefonul era decodat imi pierdeam decodarea si nu mai puteam sa il folosesc. Deci orice ar fi nu instala Siri din Cydia sau de altundeva pentru ca nu va fi originalul si va fi plin de virusi.