| EaEmma a întrebat:

Buna seara! Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere transfer alocatie, pe card?

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Eu unul anul trecut nu am stiut sa fac această cerere si cum se procedează si am întrebat la secretariat. Mi-au spus ce imi trebuie/mi au dat modelul ce ma gândesc poti sa il iei de pe internet. Am dus totul la ei si s-au ocupat, eu unul nu am zis ca nu e posibil sa faci si singur asta nu e nevoie sa ne frustrăm

7 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Bună, acest model se cere de la școală. Da email scolii tale sau suna-i si spune-le situația ta. O sa ai nevoie de copie buletin cererea respectiva si un extras de cont

| EaEmma explică (pentru MValentin):

Nu are legatura cu scoala. Exista un model de cerere care ulterior este trimisa Agentia judeteana pentru plati si inspectie sociala.

| MValentin a răspuns (pentru EaEmma):

Te rog, am trecut prin aceeasi experiență. Știu ce spun

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Ce model de la scoala? Scolile nu se mai ocupa cu alocatiile. Se face o cerere simpla de catre parintele pe numele cui vine alocatia si se trimite prin posta la DIRECTIA JUDETEANA DE MUNCA SI PROTECTIE SOCIALA.
O sa incerc sa-ti trimit un mesaj cu o asemenea cerere.

| EaEmma explică (pentru CodrutElian1990):

Exact!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru EaEmma):

Ti-am trimis mesajul. Cel mai bine trimiti cererea prin posta, ca nu stiu daca au program cu publicul pentru asa ceva.
S-ar putea sa iti spuna ca au anumite banci unde pot ei vira banii. (scrie si in metodologia de aplicare a legii http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/144668). Citeste art. 15. Dar nu se poate conditiona banca la care este deschis contul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Modelul de pe net se refera la acordarea alocatiei, nu la modul de plata. Ei sunt obligati sa raspunda la ce ceri. Nu scrie nicaieri ca trebuie cerere model pentru a schimba modul si locul de plata a unor drepturi banesti.

| MValentin a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu unul anul trecut nu am stiut sa fac această cerere si cum se procedează si am întrebat la secretariat. Mi-au spus ce imi trebuie/mi au dat modelul ce ma gândesc poti sa il iei de pe internet. Am dus totul la ei si s-au ocupat, eu unul nu am zis ca nu e posibil sa faci si singur asta nu e nevoie sa ne frustrăm