| eusuntcipi a întrebat:

Stie cineva daca exista in tara ceva unde pot schimba monede (10, 50 bani) in bacnote? Am foarte multi, o plasa mare, deoarece i-am tot strans pe parcursul timpului. Am vazut ca prin alte tari exista prin mall-uri un apart in care pui monedele si acolo iti scrie cati bani sunt si ti-i da sub forma de bacnote. Multumesc.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și la noi la Kaufland în cartier la intrare era un asemenea aparat, deci există și la noi. Dar te poți adresa la o bancă, ei au soluție, că ma sunt și alții ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să plătești impozite și taxe cu ei.

| sierra1 a răspuns:

Du-te la o bancă dar pune pe cineva să te filmeze, o să fie interesant!

| eusuntcipi explică (pentru sadrian46):

La banca cica nu schimba. La Kaufland exista si acum doar ca nu la mine in oras.

| eusuntcipi explică (pentru sierra1):

Am sa incerc laughing

| sierra1 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Fă depozit (n-au motiv să refuze)!

| anonimg a răspuns:

La Kaufland introduci bancnote și îți va da monezi; nu și invers.

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Buna, nu stiu exact daca exista asa ceva in tara dar poti sa incerci sa-i schimbi la banca sau la supermarketuri pentru ca acolo chiar au nevoire de obicei. Eu am schimbat odata la BCR dar era o suma nu foarte mare vreo 40 de lei mi se pare. Dar cel mai sigur la supermarket.

| Violleta2022 a răspuns:

Te referi la monedele vechi de 10 si 50 de bani?

| eusuntcipi explică (pentru Violleta2022):

Nu, la cele noi, vreau sa le schimb in bancnote.

| Violleta2022 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Mergi la banca cu ei, dar separa-i in pungute de plastic, cate 100 lei de exemplu, in fiecare punguta.
Ei au masini care-i numara automat si ii cantareste.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu vei reusi decat in fisicuri de 10-20 bucati, pe cupiuri (tip de monede) si sa mergi pe la magzine. Bancile fug de metal ca de dracu!

| Vlad_Care_ a răspuns:

Eu am schimbat la Carrefour în Buzău la fiecare 50 de lei mi-au dat un cupon de 5 lei adică nu doar ca miau schimbat ba chiar am câștigat 30 de lei în cupoane de cumpărături