| Ivonaa a întrebat:

Bună TPU!
Aș avea nevoie de cât mai multe păreri. Se câștigă sau nu se câștigă bine din fotografie? Cum poți ajunge un fotograf bun și căutat?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se poate câștiga chiar foarte bine, dar e greu să ajungi în top, și e și mai greu să rămâi acolo.
Trebuie în primul rând talent. Pe ăsta nu ai de unde să-l iei, dacă nu îl ai din naștere. Dar în afară da asta, ai nevoie de cunoștințe solide, echipament și materiale de calitate. Și astea costă. Și nu puțin. Așadar, vrei, nu vrei, trebuie să investești, dar mai întâi mergi la niște cursuri de începători și participă la ceva concursuri online sau fă niște „mape" de prezentare cu lucrările tale online și vezi ce zice lumea despre ele.
Dacă se dovedește că ai și talent, merită să mergi mai departe. Altfel, rămâi la nivelul de amator, caută altceva din care să te întreții.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Se castiga in valuri = mori de foame. Toata lumea are azi aparate / prieteni cu aparate. In Ro bun = ieftin, super ieftin, moca.

| PeFuga a răspuns:

Depinde de multe aspecte... Daca vrei sa fii fotograf la nunti si botezuri, ai posibilitatea de a castiga bani multi fara a te chinui sa fii artist. Daca vrei sa faci insa arta, atunci trebuie multa munca, multa investitie in echipament si lucru continuu la portofoliu, participari la expozitii, concursuri, etc. In acest caz, rezultatele se vad in timp, si cheltuielile se amortizeaza mai greu... Studiile in domeniu nici nu te ajuta, nici nu te incurca: nu iti garanteaza nimic. Adica daca faci facultate pe acest domeniu (sa zicem Foto-Video la UAGE), nu ai garantia ca o sa iti castigi existenta din fotografie. La fel cum poti sa fii fotograf renumit doar cu liceul tehnic terminat.