| CreEppY a întrebat:

am primit o fisa cu ceva calcule cu puteri si ne zice sa facem o singura putere...Nu am inteles nimic.Ma puteti lamuri?

3 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

De exemplu ai 2 la puterea 2. Faci 2 * 2=4. Sau 3 la puterea 2. Faci 3 * 3 =9

Ce-o fi aşa greu?

| BiDiCaMiHeElA a răspuns:

Adica, intr-un cuvant sa scrii doar o singura putere. Clasa aVI-a, nu?
Sa faci doar o singura putere= sa ridici numarul doar la o putere.
EX: (2 la10)totul la 6= 2 la puterea 10 ori6 = 2 la puterea 12.
Rezolvi fara a calcula totul. Raspunsul final trebuie sa aiba o putere.
Sper ca te-am ajutat.
Succes big grin

| CreEppY explică (pentru BiDiCaMiHeElA):

Am inteles ce vrei sa zici, dar cum as putea calcula mai usor, adica am 2 la 19 ori 2 la 21 si trebuie sa folosesc a la n plus m si asta ar veni 2 la 30 dar mi se pare foarte greu.Cum pot calcula usor?