| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU cine joaca pe PokerStars m-am apucat si eu si nu il inteleg m-am uitat la tutotriale si nu pot sa-mi dau seama cum se joaca va rog spuneti-mi cum se joaca si pe ce butoane trebuie sa apas acele butoane Check, bet, fold, call etc? DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Check,adica nu faci nimic, nici nu ridici miza nici nu iesi din joc.Adica astepti urmatoarea carte.

Bet, ridici doar miza. Daca intri la mese de 5-10, bet va inseman ca ridici 10 miza 10 jetoane,asta in caz ca ai carti bune in mana si pe masa.
Fold, nu mergi, nu iti plac cartiel si dand fold, arunci cartile pe masa si nu mai continui mana.
Call, dai numarul de jetoane ce se cere de alt jucator.

Jocul este asa. La jocul h. Oldem, trebuie sa faci urmatoarele formatii.
In mana iti da doar doua carti. Tu trebuie sa faci formatii bune si foarte bune cu o carte din mana si 4 de pe masa, sau cu amandoua cartile din mana si 3 de pe masa.

Ordinea celor mai bune formatii suntsadsi iti dau si exemple)

-O pereche- 9 si 9 ( daca tu ai un 9 in mana si pe masa mai apare un 9, ai o pereche.Bineinteles ca o pereche de 10 al adversarului e mai buna decat a ta si pierzi)

-2 perechi. 9, 9 si J, J (Daca ai doi nouari in mana si pe masa apar doi Juveti, ai doua perechi.De asemenea daca ai un jeve sa zicem si pe masa mai apar un juve si doi 9-ari, la fel ai doua perechi)
-3 carti de acelasi fel (9, 9,9 e atunci cand ai doi nouari in mana si pe masa mai apare un nouar, sau ai un nouar in mana si pe masa mai apare un nouar.Formatia de trei de acelasi fel are sanse de castig, mai mare decat doua perechi)
- Chinta ( este in cazul cand reusesti sa faci cu cartiel din mana si cele de pe masa, o ordine crescatoare. 9, 10, J, Q, K. Sau, dau exemplu 4, 5, 6, 7, 8. Asa e chinta dar poate fi batuta cu o chinta mai mare adica 5, 6, 7, 8, 9.
Chinda mare se face din cele mai mari carti( 10, J, Q, K, A)
-Culoarea(este atunci cand reusesti sa ai 5 carti de aceeas culoare)
-Chinta la culoare(este atunci cand reusesti sa faci o chinta de aceeas culoare.Vezi mai sus chinta normala 5, 6, 7, 8, 9,dar fiind de inima neagra sa zicem, este chinta la culoare si bate orice altceva ce am scris mai sus.
-Careu( 4 carti de acelasi fel. 6, 6, 6, 6. Este atunci can reusesti sa faci cu cartile din mana si cele de pe masa 4 de acelasi fel.)
-Chinta regala sau royala se face in cazul in care reusesti sa faci o chinta mare (10, J,Q,K,A) de o singura culoare. Chinta regala bate orice din urma.

Cu o pereche mica intotdeauna nu se castiga,trebuie ca cineva sa faca o formatie mai mare, deci nu e recomandat sa dai call cand cineva cere, mareste miza.
Cu doua perechi se castiga, esti sigur de castig atunci cand ai doua carti in mana (7, 8) si pe masa apar aceste carti ca tu sa le faci formatii).

Cu trei bucati poti cere mai mult dand bet sau raise (raise inseaman sa ridici tu miza care este deja in joc) Cel mai bine este sa maresti miza cand faci trei bucati dar numai in cazul in care ai doi 7 in mana si pe masa mai este un 7.Astfel nicun jucator nu banuieste ca tu ai deja doi 7 in mana.In cazull in care ai un 7 in mana si pe masa apar inca doi 7, tot trei carti ai in formatie, dar marind miza, jucatorii banuieste ca ai un 7 si nu plateste. Deci castigi numai ce este pe masa.

Si tot asa pana la chinta regala care se face extrem de greu.Foarte rar o chinta regala. bafta.