| alpha99Eduard a întrebat:

imi poate da cineva o definitie clara si usor de inteles petru software sau sa-mi zica cineva ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Software-ul este partea virtuala, ce se afla in hardware. Practic fara hardware nu poti avea nici software.
Hardware-ul este partea reala, sa zic asa, cea pe care o poti atinge; de exemplu hard disk-ul sau procesorul.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un soft este un program de calculator in cuvinte mai simple sau un set de instructiuni catre procesor care fac diverse operatiuni.

| dannyel86 a răspuns:

Software e un sistem de programe pentru calculator. Tot ce tine de aplicatii, programe, sistem de operare. Spre deosebire de software, hardware e partea fizica a sistemului (placa de baza, procesor, placa video, tastatura, mouse, boxe), adica pisele din care este compus un calculator si de care are nevoie pentru a functiona corespunzator.
Tot ceea ce faci si ce vezi pe monitor sau pe laptop tine de partea software.

| inspirescu a răspuns:

Software = programe
hardware = componente