| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
In spatele casei mele se afla niste vecini, nu sunt pe o strada principala, carora le-au spart locuinta hotii. Au venit imbracati in politisti si au strigat la poarta, pe motiv ca au fost trimisi sa faca o perchezitie, ca urmare a unei plangeri, apoi au inceput sa arunce lucrurile din dulapuri pana au gasit ceea ce cautau. Asta a fost reletarea pe care am auzit-o.
Acum imi e teama ca or sa ajunga si la mine. Nici nu stiu ce sa mai fac, imi fac tot felul de scenarii, in care intra, daca le spui ca nu ai ce sa le dai, te omoara. Apoi, degeaba incui usa, poarta, ca sparg fereastra si intra pe acolo. Daca nu am cum sa le dovedesc infatisarea, pe numele cui fac plangere? Nu stiu ce sa mai fac. Am ajuns sa imi fie teama sa stau in casa.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte ca nu vor mai face asta, deja Politia este alertata, deci nu sunt chiar atat de prosti sa repete povestea ca sa fie prinsi.
Incuie-te si daca vine cineva la geam sau usa, suna direct la Politie si anunta-i.

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Scuze ca nu am raspuns mai devreme, insa da, sper sa fie asa, ma incui in fiecare seara in casa, inainte de culcare. Am grija. Inca nu au prins pe nimeni. Sper sa isi faca treaba politistii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pot incepe prin a nu da voie in casa cuiva care nu are un mandat de perchezitie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt infractori care procedează astfel. Dar nu o pot face la nesfârșit căci cu toate că ei se cred anonimi, lasă urme a ceea ce fac, și până la urmă tot îi prinde.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Stiu, imi este teama de acest gen de oameni. Sper sa îi prinda la un moment dat, sa fie gasita urma faptasilor.

| doctorandus a răspuns:

Hoții profesioniști fură doar de la oameni bogați.

| Nimeni91 explică (pentru doctorandus):

Tocmai asta nu inteleg, vecinii mei nu sunt instariti, sunt pensionari, stau singuri. Ce sa furi de la niste oameni care au de abia pentru ei? Presupun ca tentatia unei victime fara aparare a condus hotii la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata localitatea a aflat de stire deci sigur nu o sa mai foloseasca metoda cu deghizare. Asta cu spartul de locuinte se poate intampla oricui

| Dintrebare a răspuns:

Instaleaza aplicatia 112 pe telefon ca sa o ai la indemana daca intra cineva peste tine in casa. Si suni imediat cand auzi galagie iar cei de la urgente iti vad locatia. Ideea e sa iti cunosti putin si drepturile. Politia nu face perchezitie si nu are voie sa iti intre in casa. Singurii care au voie sa iti intre vreodata pe proprietate fara acordul tau sunt procurorul sau organul de cercetare penala. Si ei doar daca au mandat de la judecator. Ceri mandatul, citesti ce scrie si verifici daca actul contine toate insemnele oficiale. In rest oricine intra fara acordul tau, suni instant la 112. Ca o masura de protectie poti sa iti cumperi macar niste spray cu piper si sa il ai la indemana. Daca intra cineva peste tine in casa esti in legitima aparare. Dar oricum, asa cum au scris si cei de dinaintea mea, nu are rost sa te alarmezi. Hotii intra la pont unde stiu deja ca vor gasi ce sa fure. Plus ca vecinul a facut greseala sa ii primeasca in casa.

| geoconda a răspuns:

Doamne ferește! Ce mai aud! Sună la poliție, nu știu, eu așa aș face. Dar în ce deșert trăiești dumitale?
Cum e posibil așa ceva?!
Spuneți-mi câți ani aveti si cati ani de judo ati facuta

| Nimeni91 explică (pentru geoconda):

Au sunat, dar am auzit ca nu au rezolvat prea multe, ei fiind pe o straduta laturalnica, nimeni nu a vazut nimic, fiind ultima casa.
Poate temerile mele sunt nefondate, insa mereu ma ingrijorez cand vine vorba despre lucruri din acestea. Nu e vorba de "desertul in care traiesc eu", ci de faptul ca acestelucruri se intampla peste tot, si, duoa cum am spus, am ramas cu teama constanta ca ceva asemanator o sa ni se intample si noua. Sunt tot felul de cazuri de acest gen care au loc zilnic.

| geoconda a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu stiu ce sa faci... stai singur?

| shidance a răspuns:

Buna,nu este cazul de panica poti sta linistit/a nu are nimeni treaba ta daca nu te cunoaste nimeni, vecinii tai probabil sunt mai instariti financiar, si politia nu intra neinvitata in case adica fara sa se prezinte se intra in case doar in forte majore, gen crime, spalare de bani etc

| Nimeni91 explică (pentru shidance):

Nu sunt instariti, sunt pensionari. Si stau singuri, deoarece, ca in multe cazuri, copiii lor sunt plecati in oras. Multumesc de raspuns!
Eu mereu sunt paranoica, mereu ma ingrijorez peste masura, si nu stiu cum sa facsa imi atenuez team.