Întrebare recomandată | Horiatud a întrebat:

Bună ziua, am o pereche de ochelari de vedere care au și lentile de soare, problema este ca lentilele de soare s-au zgariat. Întrebarea mea este dacă exista un loc, în magazin (o firma) care sa îmi schimbe lentilele de soare. Ramele sunt Takumi t9648

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lentilele s-au zgaraiat, inseamna ca sunt din plastic.
Zgaraiturile pe plastic transparent se pot "ascunde" usor, cu ulei de mecanisme fine (folosit la masini de cusut sau de ceasornicari), care costa cca. 5 lei. happy
Se umezeste putin, pe un loc mic, o bucatica de material textil moale, care nu lasa fibra (batista de bumbac, bucata de cearsaf de in sau bumbac spalat de multe uri, uzat).
Se sterge suprafata zgaraiata cu partea inmuiata in ulei, dupa care se sterge la uscat intreaga suprafata.
Astfel, canalul zgaraia se va astupa cu ulei, praful produs la zgaraiere se va sterge din canalul de zgaraietura, care va deveni transparenta (ca si cum nu s-ar fi intamplat nici un incident).
Daca dupa un timp mai apare vizibila zgaraietura, atunci procedura se repeta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la orice optica si intreabă ei acolo repara ochelari schimbă lentile sa i ti poti face altii noi, la optica medicala, mergi la swiss glas

| Andreeush a răspuns:

Nu îi poți schimba unde ai făcut ochelarii?