| Altair22 a întrebat:

As avea o rugaminte la dumneavoastra. Eu unul nu am nicio tangentza cu istoria, nu-mi place de nicio culoare, DAR voi fi nevoit sa invat fiindca am bac anul asta din isto. Intrebarea mea la voi este :

- cum as putea sa invat la istorie dar ca sa si PRICEP ceva, deoarece eu nu o prea inteleg sad

Ati avea vreun pont care sa ma ajute sa invat? ( in afara de cel sa merg la meditatii deoarece timpul si situatia financiara nu'mi mai permite ) sigh

Va rog mult. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Istoria se bazeaza foarte mult pe ani. E important sa stii sa organizezi lectia pe puncte principale si secundare. Informatiile care contin informatii clasificate pe ani sunt de obicei cele principale. Acestea sunt cele pe care trebuie sa te axezi. E important sa stii sa te organizezi. Si ajuta daca rescrii lectia prin cuvintele tale, sa ai o interpretare specifica a evenimentelor.

cami
| cami a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez, dar cu atitudinea asta nu te vad sa iei mai mult de 9. Totul porneste de la sine, si cand decojesti o banana, si-ti trece prin mine un an, 1916 (ce s-a intamplat atunci?! Romania a intrat in razboi), vreau sa zic, si-n timpul liber, gandul tau, tot la istorie trebuie sa ramana, oricat de greu iti e, la mine asa mergea, sau daca nu-mi aminteau, rasfoiam repede caietul, insa aveam memorie vizuala (stiam ca pe pagina din stanga, undeva jos, unde imi facusem candva cateva semne ale! o sa gasesc informatia ).
Ponturi : REPORTERUL : I-a un spray, invata-ti lectia, si spune-o in oglinda, sau dupa ce o inveti (caci la baza tuturor, tot invatatul sta) povesteste-o cu cuvintele tale, nu tocii, nu invata mecanic, fiindca la bac vei avea de facut comentarii, de povestit despre un anumit eveniment, iar tu va trebui, cu cuvintele tale sa spui, ce ti-a ramas in memoria de "termen lung", nu ceea ce ai tocit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cand te apuci de invatatsa nu te mai gandesti la altceva, imagineaza-ti cum s-au dat bataliile.Si daca ai timp poti face un set de intrebari despre lectie, cum ar fi:
-Cine a fost Vlad Tepes?
-In ce perioada a domnit domnitorul?
-Cati ani a trait?
Raspunde de mai multe ori la inrebarile pe care l-ai facut si incearca si fara ajutorul lorbig grin
Eu fac si la mine mergewinking:X:X

Răspuns utilizator avertizat
| LOADING █████████99% a răspuns:

Poti invata mecanic desi nu mai ti nimic minte dupa 1-2 saptamani daca nu repeti,
eu fac in felul urmator, desi suna ciudat, mie nu-mi place de nici o culoare biologia si aveam si 7 si acum ma gandesc la desnul animalului de ex. si ii spun alcatuirea, capul prez 2 ochi cu privire fixa, trunchiul, membrele egal dezvoltate, etc...si acum am un 9 si un 10

| gabriela_6078 a răspuns:

De ce nu o iei ca pe un film? Toata istoria romaniei/Domintorii, printii, etc sunt actorii. iar razboaiele intamplarile.Incearca sa le ordonezi cronologic si...sa incerci sa o povestesti ca pe un film.Si nu pleca de la premisa ca nu ai cum sa nu o intelegi. orice film pe care l-ai vazut ii stii actiunea.Si aici la fel.