| Claudiu_Dinu_1994 a întrebat:

Bună ziua, știe cineva dacă după o ceașcă de cafea se mai poate face o sesiune de hipnoză?

3 răspunsuri:
| AndreiCastana a răspuns:

Salut, dupa ultimele studii facute de Dr. Johnson Michelin cafeaua inainte de hipnoza nu dauneaza transei, asa nu ar fi vreo problema, de evitat este ghimbirul inainte de hipnoza, funda?

| mgtow a răspuns:

Se face si la betie all inclusive

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiCastana):

De ce ai vrea sa fii hipnotizat? In psihiatrie hipnoza e tehnica unora cu statut de paria. Asta e hipnoza in stiintele medicale: tehnica unor paria. Hipnoza se practica mai degraba la circ decat la spital. Singurul efect terapeutic al hipnozei este ca devii mai usor la portofel.

Psihiatrii si psihologii pot invata hipnoza intr-un curs optional, dar marea lor majoritate nu o practica, deoarece nu are efect terapeutic. Bine, exista si psihiatri si psihologi sectanti sau cu idei deviante, aia, da, practica hipnoza. Dar fara a avea baza stiintifica.