| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva ce să fac să nu mă mai ia somnul în mijlocul zilei?
Eu îmi încep ziua la 6, după 3-4 ore de somn, apoi vin acasă la 15:00, iar până la 18:30 îmi găsesc ceva de lucru cât să nu adorm. Timp în care nu învăț, nu citesc că adorm instant și nici nu sunt atentă la ce învăț/citesc. Înainte mai făceam un 3in1 sau o ceașcă de cafea,dar acum beau astea și mai rău mi-e somn.
Și că nu e de ajuns, seara nu mă ia somnul,sau dacă adorm mă trezesc din jumătate în jumătate de oră în ciuda faptului că am luat o bună perioadă de timp melatonină+ceai de mușețel/tei,ne mai având efect asupra mea.
La doctor ultima dată mi-a seditivax " la nevoie ", dar eu am nevoie în fiecare zi.
Orice părere, idee e bine venită.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai schimbat ziua in noapte si oragnismul este confuz!
Trebuie sa te pui la punct, trage de tien sa rezisti pana la 9 seara, fara sa dormi nici un pic si la 9 te culci si dormi pana dimineata.
fa-ti regula sa nu te culci mai tarziu de 10 seara, ca sa poti sa schimbi ciclul somnului, pentru ca nu-i normal devierea asta, te poti imbolnavii chiar.
In nici un caz nu ai voie sa bei cafea dupa ora 11-12 (pranz), pentru ca excita sistemul nervos si indiferent cat de somnros esti dupa oranz, nu vei dormii la noapte.
Nu se consuma sucuri energizante si coca cola deloc, iar cafeaua doar 1 singura, dimineata.
Inainte de culcare se face un dus cald si se bea o ceasca cu lapte caldut. Nu uita, cel mai tarziu te pui in pat la ora 10 seara, ca sa poti schimba programul de culcare.

Răspuns utilizator avertizat
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Si eu am avut programul de odihna dereglat anul trecut in urma activitatilor ce imi umpleau ziua si a stresului ce era in vigoare. Insa eu mi-am gestionat activitatile astfel incat sa ajung sa ma culc mai devreme gen pe la 22 ca a doua zi sa fiu mai fresh. Am luat si eu ceai cu tot felul de tampenii. Sunt de umplutura. Eu iti recomand sa servesti o cana de lapte calda cu o lingurita de miere si sa iti gestionezi activitatile astfel incat sa iti doresti sa adormi mai devreme si sa iti continui somnul. Primele zile va fi mai greu pana te acomodezi insa nu e prea tarziu. Un sfat pentru a nu adormi atunci cand inveti sau citesti: cand citesti intinsa in pat pe spate ai sansa de 80% sa te ia somnul fata de atunci cand inveti si citesti pe burta. vei vedea. Cu putina liniste in casa si cu cele enuntate mai sus eu cred ca va fi mult mai bine, cel putin asa a fost la mine. P.S. Tot 3 ore pe noapte o duceam si ma trezeam de dimineata.

Sper ca te-am ajutat!

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Organismul are nevoie de odihnă: 3-4 ore de somn este mult prea puțin. Te poate ajuta un supliment alimentar 100% natural: https://www.comenziforever.ro/......-plus-ID37