| Mateo10 a întrebat:

Cine stie daca chiar exista hipnoza, daca cineva poate fi hipnotizat?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Hipnoza exista, se practica si nu este un fenomen nepalpabil, nedemonstrabil sau inexplicabil si nici nu tine de paranormal.
Unii oameni pot fi hipnotizati mai usor si raspund foarte bine la orice sugestie, unii raspund foarte greu, dar marea majoritate sunt "hipnotizabili". Dar absolut toti trebuie participe activ la procedeu, nimeni nu poate fi hipnotizat impotriva vointei lui.

| Inferno a răspuns:

1.Exista.
2.Nu e nimic nedemonstrabil sau inexplicabil. E un fenomen cat se poate de normal si inteles de orice psiholog.
Citez:
„Contrar părerii însușite de o mare parte a publicului larg, hipnoza nu face parte din științele oculte, ci folosește mecanisme perfect explicabile cu ajutorul psihologiei."

3.) Persoanele care raspund bine la sugestiile hipnotice nu sunt neaparat cei ce cred sau vor sa fie hipnotizati.
Poti sa nu crezi in hipnoza si sa raspunzi foarte bine la ea, atat timp cat parcurg instructiunile psihologului.

| Kaℓi a răspuns:

Ca si alte lucruri-fenomene nepalpabile, inexplicabile sau nedemonstrabile, hipnoza exista (cred eu) pentru cei care cred in ea. Adica, un sceptic in aceasta privinta nu cred ca ar putea fi hipnotizat, in schimb, unul care crede, e curios si isi doreste asta, poate sa fie hipnotizat.

| neutrino a răspuns:

Exista asa ceva, hipnoza este un fenomen recunoscut.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista,functioneaza si rezolva multe probleme.

| Divy a răspuns:

Hipnoză -hipnotizat
Da există sunt şanse, dar mici chiar dacă acel hipnotizator este expert nu toţi oamenii pot fi hipnotizaţi trebuie să îndeplinească anumite condiţii şi durează în generala 4-7 ore depinde de multe lucruri