| Loredana123 a întrebat:

Cand te angazezi pentru un post pentru care ai facut curs, atunci cand te angajeaza trebuie sa aduci /predai diploma in original?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai facut cursul la acel angajator (deci nu ai obligatie contractuala) atunci duci cu tine originalul si copia. In acest caz, copia ramane la ei, iar originalul ramane la tine.

8 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Maai,nu,nu original ca daca sunt ai naiba nu ti-o mai vezi sau cine stie...fa-ti copii legalizate, e cel mai bine.

| Loredana123 explică (pentru Samariteanul):

Si pot sa o predau asa? Ca am vazut, de exemplu, ca cei de la salon au pe un perete diplomele angajatilor!

| Loredana123 explică (pentru Samariteanul):

Deci totusi trebuie sa le aduc diploma, chiar si copie legalizata, nu-i asa?

| Freya1 a răspuns (pentru Loredana123):

Dai copia si atat

Bula
| Bula a răspuns:

Daca angajatorul a suportat costul cursului pe baza unui contract cu tine, iar tu te obligi in contrapartida sa lucrezi la acel angajator, atunci diploma poate fi garantia acelui contract, pana la incetarea perioadei de obligatie pentru persoana ta. Daca tu pleci inainte de termen, nu vei putea avea dovada cursului de calificare, doar daca achiti contravaloarea cursului.

| Loredana123 explică (pentru Bula):

Am curs, nu mi l-a platit nimeni. Voiam sa stiu exact cum sta treaba. Daca ar accepta si copii sau este obligatoriu originalul.

| Loredana123 explică (pentru Bula):

Pot duce si o copie simpla insotita de original si ei imi vor pune stampila conform cu originalul sau trebuie legalizata?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Loredana123):

Persoana care-ti preia copia va trece mentiunea sau te va pune pe tine sa semnezi pe proprie raspundere.