| Master2001 a întrebat:

Cand trimit un colet, pe el trebuie sa scriu expeditor si destinatar, dar doar numele sau si adresa destinatarului? Sau ala trebuie sa il scriu pe o foaie de la banca sau pe site ul băncii?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are nici o legatura coletul cu banca! Daca trimiti un colet trebuie sa scrii adresa ta completa si a destinatarului, la fel. Daca trimiti colet si trebuie sa primesti bani pentru continut trebuie sa completezi rubrica specifica rambursului cu valoarea coletului plus valoare transport (intrebi la posta!). Atunci, la buletinul de expeditie completezi toate datele corect si pe mandatul postal (ti-l da posta) completezi invers: la expeditor adresa celui caruia ii trimiti, si la destinatar adresa ta. Daca, insa trimiti prin curier toate datele le scrie curierul si tu trebuie sa-i spui doar numele destinatarului, adresa (macar strada) si numarul de telefon. Specifici plata la destinatar si suma de rambursat (numai valoarea continutului coletului).

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu are treabă banca cu transportul coletelor.
Scrii și adresa destinatarului și adresa ta.
Și numerele de telefon, ale amândurora.
O să îți spună la poștă ce trebuie să faci.
Poți împacheta de acasă coletul, într-o hârtie mai dură decât coala A4 dacă găsești sau dacă ai.
Mie mi-a împachetat acolo, dar a zis ca data viitoare să împachetez eu, acasă. happy
Cred că depinde de colet.

| Kevinn2000 a răspuns:

Văd că mai ai o întrebare în care spui că un prieten din alt județ vrea să-ți trimită niște bani pe card, și întrebi cum se face asta.
Se cam leagă.
Nu cumva vrei să îi trimiți coletul, iar el să-ți dea banii pe card?
Poți cere bani pe colet, iar el când primește coletul, trebuie să-l plătească și ție îți va veni banii la poștă...
Dacă este așa, nu te complica să îți trimită banii pe card.