| alecsaalecsa a întrebat:

Salut! Am de trimis un colet si nu stiu exact cum sa il trimit prin curier. L am ambalat si astept sa il duc la easybox, dar am o nelămurire. Trebuie sa scriu ceva pe colet? Stiu ca trebuie scrisă adresa expeditorului si a destinatarului, dar pune curierul foaie respectiva impreuna cu AWB-ul?

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Daca livrezi prin Sameday cel mai usor suni la ei si intrebi daca trebuie sa lipesti tu awb sau il lipeste curierul cand il scoate din easybox. Tu sa te asiguri ca e ambalat si nu se deschide in mers

| darrio2007 a răspuns (pentru UserRo10):

Macar stii ce inseamna un awb? Aceste este pus de Sameday (numar de urmarire al coletului), nu de cel care expediaza.

| alecsaalecsa explică (pentru darrio2007):

Da, stiu ce este un awb! Eu ma refeream strict la faptul daca trebuie sa pun eu adresa expeditorului sau o pune curierul

| darrio2007 a răspuns (pentru alecsaalecsa):

Normal că tu.

| alecsaalecsa explică (pentru darrio2007):

Am lasat coletul in easybox si i-a pus curierul eticheta cu awb, se pare ca nu eu laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru alecsaalecsa):

AWB-ul da. Dar adresa expeditorului o pui tu.

| UserRo10 a răspuns (pentru darrio2007):

Trimit frecvent colete si Fan Courier imi da optiunea de a lipii eu insami awb-ul. Il trag la imprimanta si il pun pe colet

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, curierul face asta. Tu asigura-te că ai scris datele corect.

| Rares0909012 a răspuns:

Nu stiu fra, dar daca nu tii rusine, intreaba pe cineva de la posta

| suntserios a răspuns (pentru Rares0909012):

De ce ar intreba pe cineva de la posta despre un serviciu care nu are nicio legatura cu posta?

| Rares0909012 a răspuns (pentru suntserios):

laughing)))) pentru ca ei stiu...

| suntserios a răspuns (pentru Rares0909012):

Aha, vezi sa nu. Posta nu stie ce sa faca cu coletele lor dapai cu un sistem atat de complex ca easybox